Sex.com har fået ny ejer - igen

Vil det forbandede domæne endelig sprede lykke blandt ejerne?

Det konkursramte firma Escom LLC har solgt domænet sex.com til 13 millioner dollars, skriver nyhedsbureauet Reuters. Beløbet svarer til 70 millioner danske kroner efter dagens kurs.

Firmaet Clover Holdings Ltd var den heldige vinder af domænet, men aftalen er endnu ikke skrevet under. Det er ikke helt klart, hvad den nye ejer vil bruge domænet til, men det er nok muligt at gætte sig frem til.

Domænet blev solgt via Sedo.com, en markedsplace for domænenavne.

Der er skrevet hele to bøger om det eftertragtede domæne. Domænet blev oprindeligt registreret for 16 år siden. Det var entreprenøren bag Match.com, Gary Kremen, der først så potentialet i sex.com. Men inden han fik brugt det, blev det svindlet ud af hans hænder. Via massiv dokumentfalsk fik Stephen M. Cohen Network Solution til at overføre domænet til ham. Han plastrede det til med annoncer og fik 25 millioner hits om dagen. Indtægten lå på mellem 50.000-500.000 dollars om måneden. Men i 2000 fik Gary Kremen sit domæne tilbage. Retten idømte Cohen at betale en erstatning på 65 millioner dollars til Kremen. Cohen flygtede ud af landet og har endnu ikke betalt erstatningen.

I 2006 købte det nu konkursramte Escom LLC domænet for 14-16 millioner dollars. Det var tvivlsomt, om domænet havde bevaret sin massive værdi, eftersom det er nemt at finde bar hud på anden vis end at indtaste en url i adressefeltet.

I bogen Sex.com med undertitlen "Et domæne, to mænd, 12 år og den brutale kamp for juvelen i internettets krone" beskriver journalisten Kieran McCarthy indgående historien om det forbandede domæne. Det samme gør advokaten, der førte sagen, i bogen The Sex.com Chronicles.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS