Dansker skal opbygge ILM-kanal for HP

Den danske chef for HPs storagesalg Peter Ellegaard, rykker nu ud i Europa i forbindelse med HPs voksende satsning på storageteknologien ILM.

Fra 1. maj starter Peter Ellegaard, som ansvarlig for HPs ILM-kanal i Europa. Det sker som et led i større satsning på Information Life Cycle Management-teknologien i HP.

»Min stilling er nyoprettet og er opstået som konsekvens af, at vi internt i HP har indset, at der skal gøres mere ud af at uddanne og hjælpe partnere, hvis vi skal sælge ILM-løsninger,« fortæller Peter Ellegaard til CRN.

Peter Ellegaard ser nemlig store perspektiver i, at gå ud sammen med kanalpartnere og sælge ILM-løsninger. Samtidig erkender han, at der er en hurdle at overbevise forhandlerne om, at de godt kan sælge ILM-løsninger.

»Men på den anden side, så synes jeg situationen ligner den vi havde for fem år siden, da vi forsøgte at få kanalen til at sælge SAN-løsninger," siger Peter Ellegaard og fortsætter:

"Dengang sagde mange forhandlere også, at de ikke var klædt på til det. At det var et job for management-konsulenter.I dag sælger de bare derudaf af SAN-systemer uden at tænke over det. På samme måde tror jeg det går med ILM-teknologien. Og det er det jeg skal ud og overbevise vores partnere om.«

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job