PDA salget styrtdykker

Salget af PDAer falder dramatisk, og ifølge analytikeren Chris Jones fra Canalys er det kun et spørgsmål om tid, før den helt uddør.

I modsætning til tallene for bærbare og stationære computere, som er støt stigende, har de store PDA forhandlere haft et dårligt år.

En analyse fra IDC viser at markedet for håndholdte computere faldt med næsten 17 procent i 2005.

Analysefirmaet Canalys mener at PDAens tid for længst er forbi, og spår den en snarlig død.

»PDAen har i virkeligheden været på tilbagegang i mange år. Det er kun i Europa at salget har været stabilt eller en smule stigende«, udtaler Chris Jones fra Canalys.

I Europa undgik man den generelle afmætning i markedet ved agressive prissænkninger og bundling med GPS enheder. Men ifølge Canalys udsatte det kun det uundgåelige.

»Det er svært at få øje på den stærke applikation, som kunne redde PDAen lige nu. Den er for stor til MP3er, for lille til at afspille video og for besværlig til at være telefon«, siger Chris Jones.

PDAen bliver derfor hurtigt udkonkureret af specialiserede enheder som MP3 afspillere og GPS modtagere, og dens kernefunktioner som email og kalender funktioner overtaget af smartphones.

Nogle producenter som Palm har allerede set skriften på væggen og lanceret nye produkter. Andre kommer til at mærke udviklingen på bundlinien.

»Der er ingen tvivl om at efterspørgslen på PDAen vil styrtdykke i 2006, det har været meget længe undervejs«, udtaler Chris Jones

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S