Tectura kommer igen ud med blodrøde tal

Det ser stadig ikke lyst ud for ERP-forhandleren Tectura, der kommer ud af 2009 med et underskud på 15 millioner kroner før skat.

Artikel top billede

Et underskud på 15 millioner kroner før skat og en negativ egenkapital på 67,8 millioner kroner. Det er blot nogle af de blodrøde tal, som ERP-forhandleren Tecturas regnskab for 2009 afslører.

»Det er aldrig tilfredsstillende at have et underskud på 15 millioner kroner, men jeg er tilfreds med udviklingen gennem 2009,« lyder det fra Tecturas direktør, Morten Poulsen.

Underskuddet er da også et fremskridt i forhold til det katastrofale 2008-regnskab, hvor Tectura kom ud med et underskud på 58 millioner kroner. 2008-regnskabet var blandt andet stærkt præget af et mislykket projekt for en større britisk kunde, som Tectura stoppede samarbejdet med i maj 2009.

Blandt andet den mislykkede aftale tvang Tectura til i 2009 at gennemføre flere fyringsrunder, og reduktionen af medarbejderstaben er ifølge direktøren årsagen til, at Tecturas omsætning er faldet fra 116 millioner i 2008 til 79 millioner kroner i 2009. Morten Poulsen har dog bevaret optimismen.

»Fremtiden ser positiv ud, og verden bliver mere global, og netop evnen til at køre internationale projekter er Tecturas fremmeste force,« siger direktøren.

Opskriften på fremtidig succes er at øge virksomhedens fokusering mod en række industrier, såsom produktions-, distributions- og medicinalindustrien. Samtidig har Tectura hentet ledere med internationale profiler ind fra andre brancher for netop at øge virksomhedens internationale profil.

Tectura i Danmark har kontorer i København og Vejle, og virksomheden er del af den amerikanske Tectura-koncern.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job