IBM-Sun-forhandlinger er brudt sammen

Sun har søndag angiveligt afvist et tilbud fra IBM på godt 38 milliarder kroner. Nu spekuleres på om forhandlingerne er endegyldigt brudt sammen.

Ifølge unavngivne kilder er forhandlingerne om IBMs overtagelse af Sun brudt sammen, fordi Sun ikke var tilfreds med IBMs 38.millarder store bud på det noget mindre Sun. Hverken Sun eller IBM har kommenteret på sagen endnu.

Det er angiveligt utilfredshed med prisen, der har fået Sun til at forlade forhandlingerne. Oprindeligt skulle IBMs tilbud på Sun have være et par milliarder højere, men efter en due diligence (grundig gennemgang af regnskaber red.) skulle IBM have sænket det oprindelige tilbud.

For IBM er problemet angiveligt, at Sun insisterer på, at hvis der handles, så skal IBM også stå ved handlen, selv om konkurrencemyndighederne vil tvinge IBM til at frasælge dele af virksomheden for at godkende handlen. Flere har nemlig peget på, at det kan blive et problem at få godkendt handlen, fordi den vil betyde, at IBM kommer til at sidde på 65 procent af UNIX-markedet.

Ifølge Wall Street Journal er det Suns bestyrelsesformand og tidligere CEO, Scott McNealy, der leder modstanden mod IBM-handlen i Suns bestyrelse, mens den nuværende CEO Jonathan Schwartz skulle være for handlen.

Flere amerikanske analytikere mener, at Sun begår en stor fejltagelse, hvis selskabet afslår tilbuddet fra IBM.

»Sun er nu ligesom en skadet vare. Når IBM har kigget under motorhjelmen og ikke kunne lide hvad de så, hvad betyder det så ikke for andre potentielle købere,« siger Peter Fayley fra Revolution Partners til Reuters.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos