IBM-Sun-forhandlinger er brudt sammen

Sun har søndag angiveligt afvist et tilbud fra IBM på godt 38 milliarder kroner. Nu spekuleres på om forhandlingerne er endegyldigt brudt sammen.

Ifølge unavngivne kilder er forhandlingerne om IBMs overtagelse af Sun brudt sammen, fordi Sun ikke var tilfreds med IBMs 38.millarder store bud på det noget mindre Sun. Hverken Sun eller IBM har kommenteret på sagen endnu.

Det er angiveligt utilfredshed med prisen, der har fået Sun til at forlade forhandlingerne. Oprindeligt skulle IBMs tilbud på Sun have være et par milliarder højere, men efter en due diligence (grundig gennemgang af regnskaber red.) skulle IBM have sænket det oprindelige tilbud.

For IBM er problemet angiveligt, at Sun insisterer på, at hvis der handles, så skal IBM også stå ved handlen, selv om konkurrencemyndighederne vil tvinge IBM til at frasælge dele af virksomheden for at godkende handlen. Flere har nemlig peget på, at det kan blive et problem at få godkendt handlen, fordi den vil betyde, at IBM kommer til at sidde på 65 procent af UNIX-markedet.

Ifølge Wall Street Journal er det Suns bestyrelsesformand og tidligere CEO, Scott McNealy, der leder modstanden mod IBM-handlen i Suns bestyrelse, mens den nuværende CEO Jonathan Schwartz skulle være for handlen.

Flere amerikanske analytikere mener, at Sun begår en stor fejltagelse, hvis selskabet afslår tilbuddet fra IBM.

»Sun er nu ligesom en skadet vare. Når IBM har kigget under motorhjelmen og ikke kunne lide hvad de så, hvad betyder det så ikke for andre potentielle købere,« siger Peter Fayley fra Revolution Partners til Reuters.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere