Softscan drømmer om Amerika

Efter kraftig i vækst i 2004 vil den danske spamfilterleverandør Softscan erobre USA. I sensommeren af 2005 prøver man lykken "over there".

»Vi kigger hele tiden på nye markeder. Vi er allerede repræsenteret i Sverige, Norge, Tyskland og England, og i sensommeren forestiller jeg mig, at vi begynder at kigge på USA. Lykkedes det bliver det rigtig sjovt,« siger Thomas Holm, direktør i Softscan.

Allerede nu har Softscan foretaget de første prøveopkald til USA, og det ser meget fornuftigt ud ifølge Thomas Holm. Den første amerikaner er også ansat i marketingafdelingen. Softscan vil åbne op i USA engang i tredje eller fjerde kvartal i år.

Softscan kom ud af 2004 med et overskud på 1,2 mio. kroner før skat. En kraftig forbedring fra 2003 hvor der blot var 25.000 kroner i overskud. Den store forbedring skyldes, at mængden af virus og spam er vokset markant i 2004, og dermed er efterspørgslen efter Softscans produkter også steget markant.

»Som det ligger nu ser det meget fornuftigt ud. Vi fordobler medarbejdertallet næsten hvert år. Det håber vi at kunne blive ved med de næste mange år,« lyder det fra Thomas Holm, der i dag har 36 medarbejdere.

Sammenlignet med konkurrenterne fra Panda og Mcafee som har over 1.000 ansatte, mener direktøren, at Softscan har masser af plads til at udvide forretningen i de kommende år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg