Acer overfyldte også kanalen i Norden

Sidste sommer fik Acer overtalt distributører over hele Europa til at tage store mængder computere ind på lagrene.

Acer har valgt at bruge 775 millioner af kroner på at får ryddet op i lagrene over hele Europa. Ifølge CRNs oplysninger handler det blandt andet om en konflikt, der stammer helt tilbage fra sidste år, og som reelt har haft store konsekvenser for Acers europæiske salg.


Sidste sommer sommer fik Acer nemlig angivelig overtalt distributører – også i Norden - til at tage ekstraordinært store varepartier ind – blandt andet til efterårets »back to school«-kampagne. Men salget nåede ikke i nærheden af forventningerne, og det betød at distributørerne sad tilbage med proppede lagre, som de ikke kunne komme af med.


Efterfølgende har forholdet mellem distributørerne og Acer været på frysepunktet, og ifølge CRNs oplsyninger betydet, at distributørerne ikke i samme omfang som tidligere har taget Acers produkter ind på hylderne.


Når Acer nu vælger at bruge 775 millioner kroner på at få ryddet lagrene i Europa, handler det derfor sandsynligvis om, at den taiwanesiske pc-producent har måttet give efter for distributørernes krav om kompensation for igen, at få en normaliseret distribution af deres produkter ud i den europæiske kanal.
 

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S