Det globale salg af storage trodser den økonomiske krise og tendenser på det øvrige it-marked. Ifølge det internationale analysefirma IDCs »Disk Storage Systems Tracker« steg omsætningen i årets andet kvartal på verdensplan med 10 procent, mens den solgte kapacitet steg med hele 50 procent. Begge dele i forhold til andet kvartal i fjor.
Ifølge IDC drives udviklingen på storagemarkedet af den stadig mere udbredte brug af virtualiserings- og cloudløsninger.
I alt blev der på verdensplan solgt storage for 7,5 milliarder dollar – eller 56 milliarder kroner – i løbet af kvartalet. På kapacitetssiden nåede leverancerne op på astronomiske 5.353 petabytes, vhilket som nævnt er en stigning på omkring 50 procent. Det udtrykker samtidig, at prisen på storagekapacietet fortsat er for hastigt nedadgående.
På markedet for eksterne løsninger er det producenten EMC, der med en markedsandel på næsten 29 procent fortsat er den suveræne markedsleder, mens de to nærmeste konkurrenter, IBM og NetApp, nøjes med 13-14 procent hver.
Dell må som den eneste af de dominerende producente rlægge ryg til et fald i omtningen og en samlet markedsandenpå knap otte procent.