Yahoo fyrer CEO Carol Bartz

Bestyrelsesformand Roy Bostock fyrede i går topdirektøren Carol Bartz over telefonen. Jagt på ny topchef gået i gang.

Artikel top billede

Yahoo fyrer topchef Carol Bartz, der i 2009 overtog posten som administrerende direktør for selskabet efter stifter Jerry Yang, der havde vakt aktionærernes vrede, da han afviste at lade selskabet købe af Microsoft.

Dengang blev den erfarne erhvervschef Carol Bartz set som en redningskvinde, der skulle bringe Yahoo på profitabel og sikker grund igen.

I en kort meddelelse til Yahoos ansatte skriver hun, at hun er blevet fyret af bestyrelsesformand, Roy Bostock.

"Jeg er meget trist over at skulle fortælle jer, at jeg netop telefonisk er blevet fyret af Yahoos bestyrelsesformand. Det har været mig en fornøjelse at arbejde samme med jer alle, og jeg ønsker jer alt godt i fremtiden," hedder det i meddelelsen.

Hun bliver med omgående virkning erstattet af Yahoos finansdirektør, Tim Morse, der er blevet konstitueret som midlertidig topchef, indtil selskabets bestyrelse har fundet en permanent afløser.

Strategi skal gennemgåes
For at hjælpe ham, har Yahoo-bestyrelsen etableret et "leder-råd," der skal rådgive direktøren samt udarbejde en "omfattende strategisk gennemngang" af selskabet.

I spidsen for dette råd sidder de to Yahoo-stiftere Jerry Yang og David Filo.

Microsoft-balladen, der fik Jerry Yang til at droppe topposten, mundede med Carol Bartz ved roret ud i en partneraftale med Microsoft.

Dette partnerskab samt Carol Bartz øvrige initiativer har imidlertid ikke kastet de forventede gevinster af sig, og Yahoos omsætning har været støt faldende i lang tid. Det kan du læse mere om her.

Selskabet har i høj grad brug for nye initiativer, hvis det igen skal have vækst.

Aktiemarkedet har taget godt imod meddelelsen om fyringen af Carol Bartz med en kursstigning på mere end seks procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS