Den fremadstormende retailkæde Elgiganten beskyldes for at operere med forskellige priser over for sine kunder - alt efter hvor prisbevidste de er.
Ifølge Fyens Stiftstidende kan kunder, der ikke er opmærksomme på klækkelige rabatter på Elgigantens hjemmeside, komme til at betale helt andre priser end de mere prisbevidste kunder, der på forhånd har tjekket rabatterne ud.
For eksempel viser en stikprøve foretaget af avisen, at en robotstøvsuger, der i den fysiske butik er prismærket til 3.499 kroner straks falder til hjemmesidens pris på 1.990 kroner, når det afsløres, at man kender prisen fra hjemmesiden.
Ifølge Forbrugerrådet er det diskrimination af de kunder, der ikke har adgang til nettet.
»Det er i strid med, hvad jeg vil betragte som god skik for prismærkning,« siger direktør i Forbrugerrådet Rasmus Kjeldahl.