Arrow ECS stormer frem

Landets tredjestørste it-distributør øger omsætning og overskud markant.

Artikel top billede

Den danske afdeling af den amerikanske distributør Arrow ECS ser sig ikke tilbage. Trods finanskrise og afmatning på it-markedet voksede Arrows omsætning i 2010 med mere end 20 procent til næsten 1,6 milliarder kroner.

Også på resultatsiden går det fint for Arrow, som kunne præsentere en stigende bruttoindtjening og et overskud før skat på 40,7 millioner kroner mod 34,7 millioner året før.

Arrows danske direktør Henrik Resting-Jeppesen kan af hensyn til de amerikanske børsregler ikke kommentere regnskabet i detaljer.

»Efter vi blev overtaget af et amerikansk firma, er det begrænset, hvad vi kan udtale os om, men vi anser resultatet for 2010 for at være tilfredsstillende,« lyder hans lakoniske melding.

Arrow ECS' aktiviteter i Danmark er resultat af en fusion af en række danske distributører - herunder det tidligere DNS og Four Leaf, som kom ind under Arrow-hatten tilbage i 2008.

Arrow ECS kerneforretning af value add-distribution indenfor løsninger med produkter fra blandt andet IBM, HP, Citrix og VMware. Siden fusionerne tilbage i 2008 har Arrow desuden fået producenter som SAP og Hitachi som en del af deres portefølje.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS