Så meget vokser Apple i Danmark

iPads, iPhones og Mac-computere begynder at sætte præg på statistikken.

Artikel top billede

Apples andel af pc-salget har i mange år været temmelig sølle herhjemme: MacOS-maskiner har typisk ligget på fire-fem procent af markedet, men i dag er situationen en anden. 13,6 procent af danskernes computere er udstyret med MacOS, skriver bladet T3, der har kigget på Net Applications' statistik for 2011.

ComON kan tilfølføje, at Mac'ernes vækst faktisk er endnu større. Ser man på Net Applications-tallene for den seneste måned, er markedsandelen kommet helt op 16,2 procent.

Men måske skal man tage tallene med et gran salt.

FDIM-statistikken viser eksempelvis, at det i september måned kun var 11,5 procent af danskerne, der gik på nettet med en MacOS-baseret computer (og besøgte et dansk site, som er målt af FDIM).

Ifølge FDIM er andelen af danskere, der går på nettet med en iPad eller en iPhone, meget begrænset. Ud af det samlede antal sidevisninger i september, blev blot 3,2 procent af dem vist på en Apple-gadget med iOS.

På verdensplan har MacOS en markedsandel blandt desktop-operativsystemer på omkring syv procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS