Dubli meldt for vildledende markedsføring

"Omvendte" internet-aktioner sælges via network marketing. Men vigtige oplysninger udelades.

Artikel top billede

Anklager om fup og svindel dukker ret hurtigt op, hvis man søger på nettet efter det danskstiftede internet-auktionsfirma Dubli.

Nu er der kommet endnu en anklage på listen, nemlig en anklage om overtrædelse af markedsføringsloven.

Dubli forsøgte på en stand på weekendens Beep-messe i Bellacentret at hverve nye medlemmer til det særlige omvendte auktions-koncept, som selskabet bag lever af.

Det fik en messegæst og ComON-læser, Mikael Green Jensen, til at gå hjem til computeren og skrive en anmeldelse til Forbrugerombudsmanden.

"Dubli.com prøver at hverve nye medlemmer på Beep 2011, hvor de lover en kontantrabat på 5 procent, uden at man skal andet end melde sig ind. Ved nærmere øjesyn på virksomheden viser det sig, at man skal betale en månedlig fee for at få den ekstra gevinst på 5 procent på alle indkøb på nettet. Dette er vildledende markedsføring," skriver Mikael Green Jensen.

Trods anklagerne om fup og fidus fortsætter selskabet bag Dubli, Medianet Group i Florida, ufortrødent med at promovere sit særlige koncept med omvendte auktioner.

Konceptet går i korthed ud på, at brugerne skal betale for at få lov at deltage i auktioner på nettet, hvor forskellige mærkevarers faldbydes.

Brugerne hverves gennem klassisk network marketing - altså en pyramide struktur, hvor enkelte spillere i toppen kan tjene stadigt mere på efterfølgende lag længere nede i systemet.

Et af de mere påfaldende elementer ved Dubli-konceptet er, at systemet opererer med sin egen valuta: DupliCredits. Ifølge selskabets egne oplysninger kan man både sælge, købe og foretage bank-forretninger med DubliCredits, der skal bruges som betaling, hvis man vil deltage i de omvendte auktioner.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S