Få trådløs adgang til alle dine gadgets

Her er en smart gadget, der kan skabe trådløs forbindelse mellem din iPad og dine digitale arbejdsredskaber.

Artikel top billede

Vil du gerne arbejde med din iPad, kan du hurtigt løbe ind i problemer, fordi iPad'en ikke har en usb-port.

Selv om usb-portens dage kan være talte, er vi i dag stadig afhængig af en del hardware, der har et usb-stik i halen.

Skal du have adgang til dokumenter og tunge filer på din trådløse harddisk eller billeder på dit kamera, kan det sjældent gøres trådløst. I stedet skal du finde en ledning eller et sd-kort frem.

Det findes der dog råd for.

CloudFTP skaber kunstig usb-port

Du kan investere i CloudFTP, der er en lille boks, som kan gøre dine usb-udstyrede apparater trådløse.

Vi har tidligere omtalt Kingston Wi-Drive, der er en trådløs harddisk, som du kan tilslutte til din iPad, iPhone og iPod.

Men i modsætning til Kingston Wi-Drive virker CloudFTP ikke bare med dine iOS-gadgets fra Apple. Den virker også med almindelige computere og på tværs af styresystemer.

Den helt store gevinst ved CloudFTP er dog, at du ifølge producenten kan slutte den til stort set alle usb-udstyrede lagerenheder, som eksempelvis harddiske, kameraer og kortlæsere.

Behøver ikke trådløst netværk 
Når du har tilsluttet CloudFTP-boksen, etablerer den automatisk et lille trådløst netværk, hvor du kan få forbindelse med op til tre computere, tablets eller smartphones.

Det vil sige, at du ikke behøver have adgang til et trådløst netværk i forvejen. Du kan derfor også bruge CloudFTP om bord på eksempelvis et tog uden Wi-Fi.

Du kan dog også slutte boksen til dit eget trådløse netværk. Det gør det muligt at få adgang til filerne på dit usb-apparat fra alle computere, tablets og smartphones, der er på netværket, ligesom du også kan få boksen til automatisk at uploade filerne fra en ekstern harddisk eller et kamera til din lagerplads hos Dropbox.

Få rabat på Kickstarter

CloudFTP har fem timers batteritid, og du får adgang til filerne gennem en app udviklet i html5.

Du kan endnu ikke købe CloudFTP, men producenten forventer, at den kommer i handlen til cirka 550 kroner (99,95 dollar). Men før den kan komme i produktion, skal der indsamles en finansiering på mere end en halv million kroner (100.000 dollar) på crowdfunding-netværket Kickstarter, som vi før har omtalt.

I skrivende stund er producenten halvvejs i mål, og vælger du at støtte med 69 dollar plus yderligere 10 dollar i forsendelse (i alt cirka 430 kroner), vil du modtage et eksemplar af CloudFTP-boksen og få den sendt til Danmark.

Læs også: 
Sådan udvider du hukommelsen på din iPad og iPhone
Derfor skal du skrotte din usb-port
Test: Kan det lade sig gøre at arbejde på en iPad?

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S