Pas på når du scanner: Virus opdaget i QR-kode

Hidtil har det bare været teori, men nu er de første tilfælde af overførsel af virus via QR-koder til mobiltelefon en realitet.

Artikel top billede

Nu skal du til at passe på med at skanne QR-koder med din smartphone.

For første gang har stregkodens efterfølger vist sig alt andet end uskadelig.

Virusjægeren, det russiske Kaspersky Lab, beretter, at kriminelle miljøer tester de mange svagheder i mobilplatformen Android, og at den første QR-kode, som indirekte spreder ondsindet malware er observeret.

Det skriver det norske it-medie digi.no.

Efterhånden er gadebilledet fyldt med stregkodens efterfølger - den sort/hvide firkantede QR-kode.

Den mønstrede firkant i sort/hvid er egentlig bare en stregkode, som kan indeholde flere data end en almindelig stregkode.

QR-koder, QR står for Quick Response, bliver brugt til at levere information til mobile enheder som smartphones eksempelvis på museer eller på plakater i gadebilledet.

Trojanere båret af sms

QR-koderne findes også i rigt mål på nettet, hvor de kan være genveje til for eksempel download-adresser.

Alt, hvad brugeren skal gøre, er at skanne firkanten med enhedens indbyggede kamera, hvorefter data i koden dukker op i en letlæselig form på eksempelvis en smartphone.

I stedet for at taste en webadresse på telefonen, når man vil downloade noget software, tilbyder mange sites at gøre det nemt ved at skanne en QR-kode.

Det er her Kaspersky Lab har fundet eksempler på, at cyberkriminelle bruger teknologien til at udbrede SMS-bårne trojanere forklædt som Android-software ved at indkode ondsindede links i QR-koden.

Sms'er til dyre telefonnumre

bloggen Securelist.com gennemgår analytikeren Yury Namestnikov det aktuelle trusselsbillede med udgangspunkt i data fra Kaspersky Lab.

Når den intetanende bruger skanner en problematisk QR-kode downloader enheden automatisk en malware APK-fil (en installationsfil til Android OS), som når den er installeret, gør, hvad den slags sms trojanere nu en gang gør, sender sms'er til dyre telefonnumre.

Ifølge Kaspersky er der dog allerede udviklet løsninger, som beskytter mobile enheder mod den slags trusler så fortvivl ej, men vær opmærksom på (endnu) en trussel i cyberspace.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job