Tv-producenter frygter Apple-fjernsyn

Sharp skal angiveligt fremstille det kommende Apple-fjernsyn, der ventes i midten af 2012.

Artikel top billede

Der ventes med stor spænding på Apples forventede indtog på tv-markedet. Der har længe været rygter om det nye Apple-tv, og nu kan All Things D fortælle at det er japanske Sharp, som skal fremstille fjernsynet.

Jeffries-analytiker Peter Misek fortæller at Sharp i øjeblikket er ved at ombygge en af sine fabrikker i Sakai til at producere TFT LCD-paneler til det nye fjernsyn.

Fabrikken skulle være klar til kommerciel produktion i februar 2012, og det betyder så at vi kan forvente at fjernsynet kommer på markedet i midten af året.

Men ingen kan sige hvordan fjernsynet kommer til at se ud - og tv-producenterne frygter at blive overhalet af Apple.

"De håber at undgå den samme skæbne som andre industrier og producenter som blev taget på sengen af Apple," siger Peter Misek.

Apple har tidligere vist - med lanceringen af musikafspilleren iPod, telefonen iPhone og tavlecomputeren iPad - at man er i stand til at revolutionere et eksisterende marked.

Det samme kan nu ske på fjernsyns-markedet.

"Mainstream tv-producenter er sandsynligvis 6-12 måneder bagefter selv i det mest optimistiske scenarie. Mange af dem mangler den nødvendige software og cloud-teknologi og de innovative kulturelle elementer for at kunne konkurrere effektivt," siger Misek ifølge Los Angeles Times.

Det skulle være sikkert at det kommende Apple-fjernsyn integrerer en computer og skærm i samme enhed. Det kommer sandsynligvis til at køre med en version af iOS.

Wall Street Journal har tidligere bragt en historie om, at Apple arbejder på en ny teknologi til at levere video til fjernsyn, og overvejer at lancere en form for abonnements-baseret tv-tjeneste.
 
Den afgående Apple-chef Steve Jobs har da også tidligere udtalt, at det giver god mening for Apple at integrere sin teknologi i fjernsyn.
 
Apple har som bekendt allerede sin Apple TV-boks, som kobles til fjernsynet og giver adgang til film og musik fra iTunes og andet online-indhold. Det betyder også, at Apple allerede har mange partnerskaber med filmselskaber og tv-produktionsfirmaer.
 
Det er prisen på LCD-skærme, der ifølge rygterne har forsinket Apple. Det gælder angiveligt for alle iOS-baserede produkter i de sidste mange år.

Apple overvejede angiveligt at lancere en tavlecomputer for fem-seks år siden, men skærmen kostede stadig for meget. Derfor kom Apple i stedet med sin iPhone med et mindre LCD-display.
 
Nu er LCD-paneler efterhånden så billige, at man kan forestille sig et 15- eller 19-tommers touchscreen-tv med iOS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect