Groupons kursdyk kaster skygge over Facebooks børsnotering

I de kommende måneder får internet-giganter som Facebook og Zynga deres børsdebut. Men der er mørke skyer i horisonten.

Artikel top billede

I de sidste tre dage er aktiekursen for internet-kometen Groupon styrtdykket - senest med 16 procent onsdag - og firmaets aktier bliver nu handlet til en lavere kurs end den pris på 20 dollar per aktie, der blev sat i forbindelse med børsnoteringen den 4. november. Dét er et problem for Groupon - men det kaster også mørke skyer over andre teknologiselskabers planlagte børsnoteringer.

I de næste måneder ventes både det sociale netværk Facebook og spilfirmaet Zynga at gå på børsen.

"I det nuværende klima forsøger investorer at undgå risiko, og det betyder at mindre veletablerede firmaer kan komme under pres," siger Paul Bard fra Renaissance Capital til New York Times.

Groupons problemer på børsen tolkes som en advarselstegn for andre it-selskaber, der venter på deres børsnotering.

De fleste af de teknologi-selskaber, der er gået på børsen i USA i år, har ellers haft en flot start. LinkedIn fordoblede sin aktiekurs på den første dag. Yandex, en russisk søgemaskine, steg mere end 55 pct. Selv Groupon havde en stigning på 50 procent den første dag.

Men de har haft svært at holde aktiekursen. Internet-radioen Pandora har mistet næsten en tredjedel af sin værdi. Det kinesiske sociale netværk RenRen handles til 74 pct. under emissionskursen. Både Pandora og RenRen faldt igen onsdag - med henholdsvis 11 og 6 pct.

Renaissance Capital har analyseret årets 41 børsnoteringer af teknologi-selskaber, og de klarer sig rigtig godt den første dag - her er stigningen i gennemsnit på 20,3 pct. - men samlet har de 41 selskaber tabt 13,1 pct. af deres værdi fra børsnoteringen til i dag.

Så det ser ud til at investorerne er hurtige til at hoppe ombord - og lige så hurtige til at hoppe af igen.

"De negative afkast skaber et problem for IPO-markedet. For hvad er incitamentet til at gå med i den næste IPO? Bankfolkene er nok ved at granske, hvor mange og hvilke aftaler de har indgået," siger Paul Bard.

Groupon måtte ændre regnskabspraksis

Men det kan også være at Groupons problemer fortæller mere om selskabet end de gør om teknologibranchen eller aktiemarkedet som helhed. Groupon kæmper med problemer på flere niveauer. Selvom antallet af kunder er stigende slås Groupon stadig med et stort underskud.

Samtidig har det amerikanske børstilsyn SEC tvunget Groupon til at ændre sine regnskabsmetoder - og det betyder at selskabets omsætning med ét slag er blevet halveret.

Hos Groupon kan virksomheder tilbyde rabatkuponer, men tilbuddet gælder først, hvis et bestemt antal kunder har sagt ja. Groupon beholder en provision, som typisk er halvdelen af rabatkuponens værdi.

Men indtil nu har Groupon regnet hele rabatkuponens værdi med i sine regnskaber - fremover er det kun den faktiske provision, der må regnes med.

For regnskabsåret 2010 betyder det eksempelvis at omsætningen falder fra 713 til 313 millioner dollar.

SEC har tidligere kritiseret Groupons regnskabspraksis og tvunget selskabet til at lave ændringer.

Desuden er der efterhånden mange konkurrenter til Groupon, og det sætter også selskabet under pres.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S