Artikel top billede

Danskernes nye musik-smag lægger cd'en i graven

Så mange har allerede forelsket sig i streaming.

Danske musikvaner er under hastig forandring.

Ifølge en undersøgelse skulle en fjerdedel af danskerne allerede være skiftet fra den fysiske cd til streaming, når de lytter til musik.

Undersøgelsen er bestilt af Telenor, der giver sine egne kunder rabat på den norske musiktjeneste Wimp, men undersøgelsen omhandler ikke kun firmaets egne kunder.
Skiftet til streamingtjenester omfatter for eksempel også TDC Play, der har været tilgængelig siden 2008 og svenske Spotify, der først blev tilgængelig i Danmark i oktober - tre år efter sin svenske debut.

Flere af tjenesterne spille sammen med hifi-anlæg og nye gadgets som Sonos. Det er med til at skubbe til paradigmeskiftet.

"Efterhånden, som det bliver lettere at koble streaming til familiens musikanlæg derhjemme, så støver cd-samlingen til for mange danskere," siger Mattias Ringqvist, der er direktør for privatmarkedet hos Telenor Danmark om undersøgelsen.

Undersøgelsen er udført af Yougov, der har spurgt cirka 1500 personer. Tre ud af fire af dem, som siger, at de allerede bruger tjenesterne, tænder computeren, når der skal høres musik. En tredjedel bruger deres mobiltelefon.

De typiske brugere af mobile tjenester, de unge, mener, at streamingtjenesterne hurtigt er med til at sende cd'en på pension. I gruppen af 18-40-årige, siger hver anden, at cd'en er færdigt som udbredt musikmedie om fem år.

"Cd'en er klodset at have med på farten, og indholdet er altid det samme. Med streaming kan du høre det musik, der passer dig i toget, på arbejde eller derhjemme uden at skulle tænke på at have andet end din mobil med," siger Mattias Ringqvist.

Ifølge de seneste tal fra IFPI (2010) havde cd'en stadig en procentdel af markedet på 67 procent i Danmark. Men cd'ens markedsandel er på fire år faldet med over 20 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere