Elektroskrot er årets Unicef-billede

Vinderbilledet i årets Unicef-fotokonkurrence sætter fokus på, at børn arbejder med elektroskrot i Ghana.

Artikel top billede

Foto: Kai Löffelbein

Et billede af en dreng på den berygtede giftige skrotplads Agbogbloshie i Ghana har vundet førstepræmien i Unicef's "Photo of the Year" konkurrence. Drengen løfter resterne af en skærm i sine hænder - og baggrunden er fyldt med giftig røg. Billedet skal minde om, at en stor del af vores computere ender som elektroskrot i Afrika.

"Kontrasten kunne ikke være større; hurtig teknologisk udvikling på den ene side, ødelæggelse og elendighed for mennesker og miljø på den anden side," skriver Unicef i sin pressemeddelelse.

Vinderbilledet er taget af den 30-årige tyske fotograf Kai Löffelbein, som studerer fotojournalistik ved universitetet i Hannover.

Drengen på billedet er i gang med at smide skærmen på jorden igen og igen for at få adgang til de værdifulde metaller, der er inde i apparatet. Elektroskrot er en vigtig indtægtskilde for mange fattige i Ghana, men det er også en alvorlig fare for deres helbred og en kilde til forurening.

Det anslås at Ghana modtager 6.500 tons elektroskrot om måneden, og det meste af det ender på skrotpladsen Agbogbloshie i nærheden af hovedstaden Accra. Det menes at børn udgør op mod 40 pct. af arbejderne på skrotpladsen.

Det er forbudt at eksportere elektroskrot til u-lande, men dette forbud kan omgås ved at mærke affaldet som fungerede udstyr - selvom computerne reelt er ubrugelige.

I stedet for at blive brugt i skoler og private hjem lander computerne på de endeløse skrotpladser, hvor fattige arbejder med at udvinde de værdifulde metaller. Det er hårdt og sundhedsfarligt arbejde.

Hvert år bliver der skabt mindst 50 millioner tons elektroskrot over hele verden - og mængden af e-skrot vokser tre gange hurtigere end de almindelige affaldsbjerge. Et resultat af, at elektroniske produkter efterhånden har en kortere og kortere levetid.

Miljøorganisationer opfordrer nu til, at EU-direktivet om elektroskrot (det såkaldte WEEE direktiv) bliver ændret for at stoppe den ulovlige eksport af giftigt affald til Afrika. Det skal blandt andet sikres, at alle brugte computere og andet udstyr bliver testet inden det forlader eksportlandet, så man undgår at affald bliver deklareret som funktionsdygtige maskiner.

Desuden skal der stilles krav om, at nye produkter skal have en længere levetid og producenterne skal undgå at bruge giftige materialer.

Forleden kom en rapport fra FN, som viste at der er fundet alarmerende mængder af bly, cadmium og andre giftige stoffer i nærheden af Agbogbloshie.

På deponien arbejder både voksne og børn helt ned til seksårs-alderen med at skille computerne ad og brænde komponenterne for at udvinde metaller som kobber og stål. Men denne forbrænding frigiver blandt andet dioxin, der er skadeligt for mennesker.

FN fortæller at 100.000 mobiltelefoner indeholder 2,4 kilo guld, 900 kilo kobber og 25 kilo sølv - til en samlet værdi af næsten 1,5 mio. kr. Så det kan godt betale sig at genvinde metallerne.

I FN-rapporten lyder anbefalingen også, at der skal vedtages skrappere regler for elektroskrot, og der skal større fokus på recycling af it-produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S