Elektroskrot er årets Unicef-billede

Vinderbilledet i årets Unicef-fotokonkurrence sætter fokus på, at børn arbejder med elektroskrot i Ghana.

Artikel top billede

Foto: Kai Löffelbein

Et billede af en dreng på den berygtede giftige skrotplads Agbogbloshie i Ghana har vundet førstepræmien i Unicef's "Photo of the Year" konkurrence. Drengen løfter resterne af en skærm i sine hænder - og baggrunden er fyldt med giftig røg. Billedet skal minde om, at en stor del af vores computere ender som elektroskrot i Afrika.

"Kontrasten kunne ikke være større; hurtig teknologisk udvikling på den ene side, ødelæggelse og elendighed for mennesker og miljø på den anden side," skriver Unicef i sin pressemeddelelse.

Vinderbilledet er taget af den 30-årige tyske fotograf Kai Löffelbein, som studerer fotojournalistik ved universitetet i Hannover.

Drengen på billedet er i gang med at smide skærmen på jorden igen og igen for at få adgang til de værdifulde metaller, der er inde i apparatet. Elektroskrot er en vigtig indtægtskilde for mange fattige i Ghana, men det er også en alvorlig fare for deres helbred og en kilde til forurening.

Det anslås at Ghana modtager 6.500 tons elektroskrot om måneden, og det meste af det ender på skrotpladsen Agbogbloshie i nærheden af hovedstaden Accra. Det menes at børn udgør op mod 40 pct. af arbejderne på skrotpladsen.

Det er forbudt at eksportere elektroskrot til u-lande, men dette forbud kan omgås ved at mærke affaldet som fungerede udstyr - selvom computerne reelt er ubrugelige.

I stedet for at blive brugt i skoler og private hjem lander computerne på de endeløse skrotpladser, hvor fattige arbejder med at udvinde de værdifulde metaller. Det er hårdt og sundhedsfarligt arbejde.

Hvert år bliver der skabt mindst 50 millioner tons elektroskrot over hele verden - og mængden af e-skrot vokser tre gange hurtigere end de almindelige affaldsbjerge. Et resultat af, at elektroniske produkter efterhånden har en kortere og kortere levetid.

Miljøorganisationer opfordrer nu til, at EU-direktivet om elektroskrot (det såkaldte WEEE direktiv) bliver ændret for at stoppe den ulovlige eksport af giftigt affald til Afrika. Det skal blandt andet sikres, at alle brugte computere og andet udstyr bliver testet inden det forlader eksportlandet, så man undgår at affald bliver deklareret som funktionsdygtige maskiner.

Desuden skal der stilles krav om, at nye produkter skal have en længere levetid og producenterne skal undgå at bruge giftige materialer.

Forleden kom en rapport fra FN, som viste at der er fundet alarmerende mængder af bly, cadmium og andre giftige stoffer i nærheden af Agbogbloshie.

På deponien arbejder både voksne og børn helt ned til seksårs-alderen med at skille computerne ad og brænde komponenterne for at udvinde metaller som kobber og stål. Men denne forbrænding frigiver blandt andet dioxin, der er skadeligt for mennesker.

FN fortæller at 100.000 mobiltelefoner indeholder 2,4 kilo guld, 900 kilo kobber og 25 kilo sølv - til en samlet værdi af næsten 1,5 mio. kr. Så det kan godt betale sig at genvinde metallerne.

I FN-rapporten lyder anbefalingen også, at der skal vedtages skrappere regler for elektroskrot, og der skal større fokus på recycling af it-produkter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS