Artikel top billede

Gratis Wi-Fi tilbage i københavnske busser

Efter måneders fravær af gratis internet i busserne er Arriva klar med ny løsning til passagerer, der vil surfe på rejsen. Læs hvordan det virker her.

Passagerer i en række af Københavns gule busser har siden september været uden gratis internet på rejsen, fordi den trådløse WiMax-forbindelse til busserne blev slukket som en følge af ButlerNetworks konkurs.
 
Men nu har busfirmaet Arriva fået en ny løsning med gratis internet klar til passagerer, der vil surfe på rejsen. Samtidig bliver løsningen udbredt til langt flere busser og ruter i Hovedstaden.
 
Det fortæller Jan Crone, der er forretningsudvikler hos Arriva. 

3G i stedet for WiMax 

Med den nye løsning bliver bussernes antenner igen i stand til at få forbindelse med internettet. Men i stedet for WiMax-teknologien bliver det mobilt bredbånd via 3G som forbinder busserne med internettet.

Inde i busserne videreformidles internetforbindelsen til passagerernes computere og mobiltelefoner ved hjælp af trådløst internet.
 
Arriva har indgået en aftale med firmaet Mermaid, der i forvejen står bag en lignende løsning i DSB's S-tog. Aftalen indeholder en garanti for, at udstyret i omkring 300 busser vil fungere i alle de seks år aftalen gælder.
 
Redundante Linux-maskiner styrer funktioner
Den trådløse internetforbindelse til passagerne er en del af en samlet it-løsning, som desuden skal styre infotainment på skærmene, automatisk positionering af bussen ved hjælp af GPS og stoppestedsannoncering ved hjælp af talesyntese. Senere skal systemet også kunne informere passagerer om korrespondance med den øvrige offentlige transport.
  
Jan Crone fortæller, at løsningen i bussen består af en Linux-baseret hovedcomputer, som styrer alle fire funktioner. Desuden har bussen en chaufførterminal, der er en mindre, Atom cpu-baseret pc med berøringsfølsom skærm, der kan styre skiltning af bussen og højttaleropkald. De to enheder er indbyrdes forbundet og derfor redundante.
 
"Hvis den ene computer skulle fejle, så tager den anden over på de to funktioner, som er vitale for bussen," siger Jan Crone, der forklarer, at busserne ikke må køre uden, at disse funktioner virker.  
  
Han  fortæller, at man har valgt Linux af hensyn til muligheden for at kunne optimere systemet til at fylde mindst muligt og reducere kravet til eksempelvis hukommelse.
 
Opfylder krav til hårdt miljø
Begge enheder opfylder internationale krav til montage i køretøjer og brug i hårdt terræn og er desuden beskyttet mod overspænding ved opstart af bussen. Desuden har computerne ingen bevægelige dele.
 
"Det er ret robust monteret, og begge computere er testet og udviklet til at opfylde internationale normer," siger han.
 
Dermed skulle computerne altså kunne modstå forhold som selv det københavnske vejnet, hvor en gennemsnitsbus hvert år tilbagelægger mellem 80.000 og 100.000 kilometer. 
 
Det er Telia, som leverer 3G-forbindelsen til Arrivas busser. Og det sker med en dækning, som ifølge Jan Crone indtil videre ikke har givet problemer på trods af høje huse og smalle stræder.
 
"Vi har valgt et abonnement med ubegrænset forbrug, således at vi ikke får problemer, hvis der skulle være flere passagerer i bussen som  finder på at downloade et eller andet på samme tid," siger Jan Crone.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere