Mystisk cybervåben udviklet i Japan

Japanerne har udviklet en computervirus, der kan spore angribere og sætte dem skakmat. Men man tøver med at slippe den løs på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: Serdar YAGCI / Photographer: Serdar YAGCI)

Det japanske forsvarsministerium arbejder ifølge avisen "Yomiuri Shimbun" på et program, der skulle være i stand til at identificere, forfølge og uskadeliggøre trusler på nettet. Den konservative avis fortæller at udviklingen af programmet startede allerede i 2008 og det er allerede blevet testet.

Softwaren beskrives som en "cybervåben virus". Programmet skulle være i stand til at spore angribere på nettet - også selvom de har brugt flere andre computere som "springbræt".

Det japanske program spreder sig så til alle de computere, der er brugt til angrebet, og deaktiverer hacker-softwaren.

Dermed er der altså tale om form for automatisk antivirus, som selv sørger for at rense alle de malware-inficerede computere som hackeren har brugt til sit angreb. Men programmet optræder dermed også selv som en virus og rensningen sker uden at computerens ejer bliver spurgt om tilladelse.

Ifølge avisen har Fujitsu-koncernen modtaget omkring 10 mio. kr. for at udvikle virussen. Den er allerede testet i forsvarsministeriets lukkede netværk.

Det nye cyber-våben skulle især være effektivt mod DDoS (Distributed Denial of Service) angreb, hvor hackerne sender enorme mængder af datapakker fra malware-inficerede computere. Her bliver denne "modvirus" så spredt til computerne og sørger for at rense dem, så angrebet stopper.

Programmet er også i stand til at lamme angriberens computer og samle data, der senere kan bruges til at identificere gerningsmændene.

Men det er sandsynligvis ulovligt at bruge programmet under den nuværende japanske lovgivning. Landet fik en pacifistisk grundlov efter Anden Verdenskrig og der er stramme bånd på hæren, som kun må handle i selvforsvar. Der mangler helt regler for cybervåben og produktionen af virus er forbudt under straffeloven. 

Nu overvejer landets regering, om man skal ændre lovgivningen for at tillade begrænset brug af cybervåben. En kilde i forsvarsministeriet siger dog til avisen, at man kun vil bruge virus-programmet internt til at finde inficerede terminaler og ikke slippe den løs på nettet. Men samtidig henvises der til, at USA og Kina allerede har udviklet lignende cybervåben.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura