Mystisk cybervåben udviklet i Japan

Japanerne har udviklet en computervirus, der kan spore angribere og sætte dem skakmat. Men man tøver med at slippe den løs på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: Serdar YAGCI / Photographer: Serdar YAGCI)

Det japanske forsvarsministerium arbejder ifølge avisen "Yomiuri Shimbun" på et program, der skulle være i stand til at identificere, forfølge og uskadeliggøre trusler på nettet. Den konservative avis fortæller at udviklingen af programmet startede allerede i 2008 og det er allerede blevet testet.

Softwaren beskrives som en "cybervåben virus". Programmet skulle være i stand til at spore angribere på nettet - også selvom de har brugt flere andre computere som "springbræt".

Det japanske program spreder sig så til alle de computere, der er brugt til angrebet, og deaktiverer hacker-softwaren.

Dermed er der altså tale om form for automatisk antivirus, som selv sørger for at rense alle de malware-inficerede computere som hackeren har brugt til sit angreb. Men programmet optræder dermed også selv som en virus og rensningen sker uden at computerens ejer bliver spurgt om tilladelse.

Ifølge avisen har Fujitsu-koncernen modtaget omkring 10 mio. kr. for at udvikle virussen. Den er allerede testet i forsvarsministeriets lukkede netværk.

Det nye cyber-våben skulle især være effektivt mod DDoS (Distributed Denial of Service) angreb, hvor hackerne sender enorme mængder af datapakker fra malware-inficerede computere. Her bliver denne "modvirus" så spredt til computerne og sørger for at rense dem, så angrebet stopper.

Programmet er også i stand til at lamme angriberens computer og samle data, der senere kan bruges til at identificere gerningsmændene.

Men det er sandsynligvis ulovligt at bruge programmet under den nuværende japanske lovgivning. Landet fik en pacifistisk grundlov efter Anden Verdenskrig og der er stramme bånd på hæren, som kun må handle i selvforsvar. Der mangler helt regler for cybervåben og produktionen af virus er forbudt under straffeloven. 

Nu overvejer landets regering, om man skal ændre lovgivningen for at tillade begrænset brug af cybervåben. En kilde i forsvarsministeriet siger dog til avisen, at man kun vil bruge virus-programmet internt til at finde inficerede terminaler og ikke slippe den løs på nettet. Men samtidig henvises der til, at USA og Kina allerede har udviklet lignende cybervåben.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S