Soldrevne mobiltelefoner er en fiasko

Kan solen oplade din mobiltelefon? Nej, viser stor Nokia-undersøgelse.

Artikel top billede

Alle mobiltelefon-ejere kender situationen hvor batteriet er løbet tør for strøm på det forkerte tidspunkt. En løsning på dette problem kunne være at indbygge solpaneler på telefonens bagside og dermed sørge for, at telefonen kan lade sig selv op. Men en ny Nokia-undersøgelse viser, at der er mange problemer med denne teknologi.

Helt tilbage i 1997 kunne Nokia for første gang indbygge et solpanel i en mobiltelefon. LG og Samsung har også udviklet modeller med solpaneler.

Det har fået Nokia til at starte sit projekt, hvor fem testpersoner skulle gå rundt med en soldrevet mobiltelefon, kaldet Lokki. Formålet var at afdække, om det fungerer i praksis og hvor nemt det er at oplade telefonerne.

To af telefonerne blev testet nord for polarcirklen, en i det sydlige Sverige, en i Kenya og den sidste på en båd i Østersøen.

Projektet blev løbende dokumenteret på bloggen Nokia Solar Charging, hvor man kan følge de forskellige testbrugere og finde en række delresultater.

Nu har Nokia sammenfattet resultaterne fra projektet - og det ser ikke så godt ud. Testen viser at det er muligt at oplade mobilen med et solpanel på bagsiden, men det er også meget svært.

Det største problem er det begrænsede areal på telefonens bagside - der er kun plads til et lille solpanel, og selv hvis man placerer telefonen lige i solen, kan den knap nok generere tilstrækkelig energi til at holde enheden kørende på standby. Taletiden er meget begrænset.

Det fungerede bedst i Kenya, hvor testbrugeren Amos arbejder som sikkerhedsvagt og derfor kunne lade sin telefon ligge i solen lang tid af gangen. I Arktis står solen forholdsvis lavt og det er svært at oplade telefonen.

Det anbefales at lade telefonen hænge om halsen, så den hele tiden får sollys - men det er jo ikke nødvendigvis den mest moderigtige måde at bære rundt på sin telefon.

I lande med ustabil elforsyning kan solpaneler være et praktisk alternativ til at oplade telefonen, konstateres det, men panelerne er stadig for dyre og på vores breddegrader er den praktiske værdi kun meget lille.

Så den eneste fordel ved at eje en soldrevet mobiltelefon skulle være, at man kan signalere at man er med på den grønne bølge.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS