Soldrevne mobiltelefoner er en fiasko

Kan solen oplade din mobiltelefon? Nej, viser stor Nokia-undersøgelse.

Artikel top billede

Alle mobiltelefon-ejere kender situationen hvor batteriet er løbet tør for strøm på det forkerte tidspunkt. En løsning på dette problem kunne være at indbygge solpaneler på telefonens bagside og dermed sørge for, at telefonen kan lade sig selv op. Men en ny Nokia-undersøgelse viser, at der er mange problemer med denne teknologi.

Helt tilbage i 1997 kunne Nokia for første gang indbygge et solpanel i en mobiltelefon. LG og Samsung har også udviklet modeller med solpaneler.

Det har fået Nokia til at starte sit projekt, hvor fem testpersoner skulle gå rundt med en soldrevet mobiltelefon, kaldet Lokki. Formålet var at afdække, om det fungerer i praksis og hvor nemt det er at oplade telefonerne.

To af telefonerne blev testet nord for polarcirklen, en i det sydlige Sverige, en i Kenya og den sidste på en båd i Østersøen.

Projektet blev løbende dokumenteret på bloggen Nokia Solar Charging, hvor man kan følge de forskellige testbrugere og finde en række delresultater.

Nu har Nokia sammenfattet resultaterne fra projektet - og det ser ikke så godt ud. Testen viser at det er muligt at oplade mobilen med et solpanel på bagsiden, men det er også meget svært.

Det største problem er det begrænsede areal på telefonens bagside - der er kun plads til et lille solpanel, og selv hvis man placerer telefonen lige i solen, kan den knap nok generere tilstrækkelig energi til at holde enheden kørende på standby. Taletiden er meget begrænset.

Det fungerede bedst i Kenya, hvor testbrugeren Amos arbejder som sikkerhedsvagt og derfor kunne lade sin telefon ligge i solen lang tid af gangen. I Arktis står solen forholdsvis lavt og det er svært at oplade telefonen.

Det anbefales at lade telefonen hænge om halsen, så den hele tiden får sollys - men det er jo ikke nødvendigvis den mest moderigtige måde at bære rundt på sin telefon.

I lande med ustabil elforsyning kan solpaneler være et praktisk alternativ til at oplade telefonen, konstateres det, men panelerne er stadig for dyre og på vores breddegrader er den praktiske værdi kun meget lille.

Så den eneste fordel ved at eje en soldrevet mobiltelefon skulle være, at man kan signalere at man er med på den grønne bølge.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,