Koobface-programmør rejste også til Danmark

En af de formodede Koobface-bagmænd har været i Danmark for blot to måneder siden.

Artikel top billede

Her er bygningen i Skt. Petersborg, hvor Koobface-banden har lejet kontor.

Både Facebook og Sophos har udpeget de fem mænd som menes at stå bag internet-ormen Koobface (et anagram for "Facebook"). De fem russere fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt for internet-kriminalitet, og de har indtil nu rejst frit rundt i Europa. 

Faktisk viser oplysninger, som ComON er kommet i besiddelse af, at én af de formodede bagmænd, Anton Nikolaevich Korotchenko, har været i Danmark så sent som i november 2011. Han har selv lagt en stribe af billeder fra sit ophold i København ud på nettet.

Sikkerhedseksperten Dancho Danchev i Holland var den første, som kom på sporet af Koobface-banden. Han kunne allerede den 9. januar afsløre detaljer om bagmændene i sin blog. Her kan man også se en række billeder hentet fra Korotchenkos profiler på Facebook, Twitter, Flickr og Foursquare - herunder flere billeder fra Danmark.

Men Danchev er ikke den eneste, der har været på sporet af russerne. Sikkerhedsfirmaer fra flere lande har arbejdet sammen for at identificere banden der står bag det, der beskrives som den værste Facebook-orm nogensinde. Botnettet omfattede på et tidspunkt mere end 800.000 computere.

Danske CSIS har også deltaget i arbejdet og her fortæller man, at næsten 10.000 danske computere i en periode i 2010 var en del af botnettet på samme tid. Internet-ormen blev spredt fra mange danske hjemmesider.

"En forklaring på at så mange danskere har været en del af dette botnet kan bl.a. tilskrives, at vi danskere er vilde med Facebook, og at dette sociale netværk har været den primære platform for eksponering af den skadelige kode mod almindelige brugere," forklarer Peter Kruse fra CSIS.

Det danske sikkerhedsfirma tilføjer at man håber at arbejdet vil føre til en sigtelse af de pågældende. De russiske myndigheder har indtil nu forholdt sig passivt i sagen.

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse