Koobface-programmør rejste også til Danmark

En af de formodede Koobface-bagmænd har været i Danmark for blot to måneder siden.

Artikel top billede

Her er bygningen i Skt. Petersborg, hvor Koobface-banden har lejet kontor.

Både Facebook og Sophos har udpeget de fem mænd som menes at stå bag internet-ormen Koobface (et anagram for "Facebook"). De fem russere fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt for internet-kriminalitet, og de har indtil nu rejst frit rundt i Europa. 

Faktisk viser oplysninger, som ComON er kommet i besiddelse af, at én af de formodede bagmænd, Anton Nikolaevich Korotchenko, har været i Danmark så sent som i november 2011. Han har selv lagt en stribe af billeder fra sit ophold i København ud på nettet.

Sikkerhedseksperten Dancho Danchev i Holland var den første, som kom på sporet af Koobface-banden. Han kunne allerede den 9. januar afsløre detaljer om bagmændene i sin blog. Her kan man også se en række billeder hentet fra Korotchenkos profiler på Facebook, Twitter, Flickr og Foursquare - herunder flere billeder fra Danmark.

Men Danchev er ikke den eneste, der har været på sporet af russerne. Sikkerhedsfirmaer fra flere lande har arbejdet sammen for at identificere banden der står bag det, der beskrives som den værste Facebook-orm nogensinde. Botnettet omfattede på et tidspunkt mere end 800.000 computere.

Danske CSIS har også deltaget i arbejdet og her fortæller man, at næsten 10.000 danske computere i en periode i 2010 var en del af botnettet på samme tid. Internet-ormen blev spredt fra mange danske hjemmesider.

"En forklaring på at så mange danskere har været en del af dette botnet kan bl.a. tilskrives, at vi danskere er vilde med Facebook, og at dette sociale netværk har været den primære platform for eksponering af den skadelige kode mod almindelige brugere," forklarer Peter Kruse fra CSIS.

Det danske sikkerhedsfirma tilføjer at man håber at arbejdet vil føre til en sigtelse af de pågældende. De russiske myndigheder har indtil nu forholdt sig passivt i sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S