Koobface-programmør rejste også til Danmark

En af de formodede Koobface-bagmænd har været i Danmark for blot to måneder siden.

Artikel top billede

Her er bygningen i Skt. Petersborg, hvor Koobface-banden har lejet kontor.

Både Facebook og Sophos har udpeget de fem mænd som menes at stå bag internet-ormen Koobface (et anagram for "Facebook"). De fem russere fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt for internet-kriminalitet, og de har indtil nu rejst frit rundt i Europa. 

Faktisk viser oplysninger, som ComON er kommet i besiddelse af, at én af de formodede bagmænd, Anton Nikolaevich Korotchenko, har været i Danmark så sent som i november 2011. Han har selv lagt en stribe af billeder fra sit ophold i København ud på nettet.

Sikkerhedseksperten Dancho Danchev i Holland var den første, som kom på sporet af Koobface-banden. Han kunne allerede den 9. januar afsløre detaljer om bagmændene i sin blog. Her kan man også se en række billeder hentet fra Korotchenkos profiler på Facebook, Twitter, Flickr og Foursquare - herunder flere billeder fra Danmark.

Men Danchev er ikke den eneste, der har været på sporet af russerne. Sikkerhedsfirmaer fra flere lande har arbejdet sammen for at identificere banden der står bag det, der beskrives som den værste Facebook-orm nogensinde. Botnettet omfattede på et tidspunkt mere end 800.000 computere.

Danske CSIS har også deltaget i arbejdet og her fortæller man, at næsten 10.000 danske computere i en periode i 2010 var en del af botnettet på samme tid. Internet-ormen blev spredt fra mange danske hjemmesider.

"En forklaring på at så mange danskere har været en del af dette botnet kan bl.a. tilskrives, at vi danskere er vilde med Facebook, og at dette sociale netværk har været den primære platform for eksponering af den skadelige kode mod almindelige brugere," forklarer Peter Kruse fra CSIS.

Det danske sikkerhedsfirma tilføjer at man håber at arbejdet vil føre til en sigtelse af de pågældende. De russiske myndigheder har indtil nu forholdt sig passivt i sagen.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S