WPS-sikkerhedshul rammer ikke virksomheder

En sikkerhedsbrist i WPS-protokollen gør det nemt at bryde ind i trådløse netværk. Det rammer primært de private brugere, mens virksomhederne går ram forbi.

Artikel top billede

For et par uger siden kunne en østrigsk sikkerhedsforsker afsløre en sikkerhedsbrist i den såkaldte Wi-Fi Protected Setup (WPS) protokol, der bruges i mange trådløse routere. Den skal gøre det lettere at koble nye enheder til trådløse netværk, men nu viser det sig, at det er forholdsvis nemt at finde frem til den pin-kode der skal beskytte netværket.

Næsten alle routere til privatmarkedet fra Belkin, D-Link, Netgear og Linksys leveres med WPS aktiveret. Så det skulle være millioner af routere, der er ramt af sikkerhedsbristen. Der findes allerede mindst ét værktøj, Reaver fra Tactical Network Solutions, der bruger netop dette sikkerhedshul til at knække trådløse netværk.

ComON har talt med netværksekspert Svend Pedersen fra konsulentfirmaet Axcess. Han bekræfter problemet med WPS-protokollen.

"WPS er faktisk lavet for at fjerne kompleksiteten i opsætning af den trådløse sikkerhed og i forsøget på at dette, er der jo en risiko for at man åbner for en potentiel sårbarhed," siger han.

Det grundlæggende problem er, at man kan gætte sig frem til pin-koden med et brute force-angreb - altså ved at afprøve alle mulige kombinationer. Det lyder som en stor opgave at finde frem til de rigtige otte cifre, men designfejlen betyder, at hackeren i første omgang kun behøver at finde de fire første cifre. Herefter bliver det sidste ciffer også afsløret. Så er der kun tre tilbage.

Resultatet er, at det kan klares med omkring 11.000 forsøg. Mange routere tillader et ubegrænset antal forsøg, så man kan blot skrive et program som afprøver alle tænkelige kombinationer. I andre tilfælde kan man få routeren til at lukke ned, hvis man bombarderer den med forespørgsler.

Det ser ud til at virksomhederne går ram forbi i denne omgang. Det trådløse udstyr i det professionelle segment bruger nemlig ikke WPS.

"Den omtalte sårbarhed er primært at finde på udstyr som henvender sig til privatsegmentet som er de trådløse produkter der kan købes i diverse forretninger. Desuden bliver WPS brugt i det udstyr, som internet-udbydere sender til deres privatkunder," siger Svend Pedersen.

Han tilføjer at det trådløse udstyr bliver sat op på en helt anden måde hos virksomhederne, og derfor heller ikke er sårbart på samme måde.

"Jeg syntes at det er væsentligt at påpege at os, som leverer de større og professionelle løsninger til virksomheder og det offentlige, projekterer med en række produkter fra Cisco, Motorola, HP, og Juniper og lignende leverandører som slet ikke benytter den omtalte teknologi og som sådan slet ikke er omfattet af dette trusselsbillde. Vi implementerer og konfigurerer disse systemer manuelt i henhold til gældende, anerkendte standarder - og den omtalte teknologi er bestemt ikke en af dem," konstaterer han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S