WPS-sikkerhedshul rammer ikke virksomheder

En sikkerhedsbrist i WPS-protokollen gør det nemt at bryde ind i trådløse netværk. Det rammer primært de private brugere, mens virksomhederne går ram forbi.

Artikel top billede

For et par uger siden kunne en østrigsk sikkerhedsforsker afsløre en sikkerhedsbrist i den såkaldte Wi-Fi Protected Setup (WPS) protokol, der bruges i mange trådløse routere. Den skal gøre det lettere at koble nye enheder til trådløse netværk, men nu viser det sig, at det er forholdsvis nemt at finde frem til den pin-kode der skal beskytte netværket.

Næsten alle routere til privatmarkedet fra Belkin, D-Link, Netgear og Linksys leveres med WPS aktiveret. Så det skulle være millioner af routere, der er ramt af sikkerhedsbristen. Der findes allerede mindst ét værktøj, Reaver fra Tactical Network Solutions, der bruger netop dette sikkerhedshul til at knække trådløse netværk.

ComON har talt med netværksekspert Svend Pedersen fra konsulentfirmaet Axcess. Han bekræfter problemet med WPS-protokollen.

"WPS er faktisk lavet for at fjerne kompleksiteten i opsætning af den trådløse sikkerhed og i forsøget på at dette, er der jo en risiko for at man åbner for en potentiel sårbarhed," siger han.

Det grundlæggende problem er, at man kan gætte sig frem til pin-koden med et brute force-angreb - altså ved at afprøve alle mulige kombinationer. Det lyder som en stor opgave at finde frem til de rigtige otte cifre, men designfejlen betyder, at hackeren i første omgang kun behøver at finde de fire første cifre. Herefter bliver det sidste ciffer også afsløret. Så er der kun tre tilbage.

Resultatet er, at det kan klares med omkring 11.000 forsøg. Mange routere tillader et ubegrænset antal forsøg, så man kan blot skrive et program som afprøver alle tænkelige kombinationer. I andre tilfælde kan man få routeren til at lukke ned, hvis man bombarderer den med forespørgsler.

Det ser ud til at virksomhederne går ram forbi i denne omgang. Det trådløse udstyr i det professionelle segment bruger nemlig ikke WPS.

"Den omtalte sårbarhed er primært at finde på udstyr som henvender sig til privatsegmentet som er de trådløse produkter der kan købes i diverse forretninger. Desuden bliver WPS brugt i det udstyr, som internet-udbydere sender til deres privatkunder," siger Svend Pedersen.

Han tilføjer at det trådløse udstyr bliver sat op på en helt anden måde hos virksomhederne, og derfor heller ikke er sårbart på samme måde.

"Jeg syntes at det er væsentligt at påpege at os, som leverer de større og professionelle løsninger til virksomheder og det offentlige, projekterer med en række produkter fra Cisco, Motorola, HP, og Juniper og lignende leverandører som slet ikke benytter den omtalte teknologi og som sådan slet ikke er omfattet af dette trusselsbillde. Vi implementerer og konfigurerer disse systemer manuelt i henhold til gældende, anerkendte standarder - og den omtalte teknologi er bestemt ikke en af dem," konstaterer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S