WPS-sikkerhedshul rammer ikke virksomheder

En sikkerhedsbrist i WPS-protokollen gør det nemt at bryde ind i trådløse netværk. Det rammer primært de private brugere, mens virksomhederne går ram forbi.

Artikel top billede

For et par uger siden kunne en østrigsk sikkerhedsforsker afsløre en sikkerhedsbrist i den såkaldte Wi-Fi Protected Setup (WPS) protokol, der bruges i mange trådløse routere. Den skal gøre det lettere at koble nye enheder til trådløse netværk, men nu viser det sig, at det er forholdsvis nemt at finde frem til den pin-kode der skal beskytte netværket.

Næsten alle routere til privatmarkedet fra Belkin, D-Link, Netgear og Linksys leveres med WPS aktiveret. Så det skulle være millioner af routere, der er ramt af sikkerhedsbristen. Der findes allerede mindst ét værktøj, Reaver fra Tactical Network Solutions, der bruger netop dette sikkerhedshul til at knække trådløse netværk.

ComON har talt med netværksekspert Svend Pedersen fra konsulentfirmaet Axcess. Han bekræfter problemet med WPS-protokollen.

"WPS er faktisk lavet for at fjerne kompleksiteten i opsætning af den trådløse sikkerhed og i forsøget på at dette, er der jo en risiko for at man åbner for en potentiel sårbarhed," siger han.

Det grundlæggende problem er, at man kan gætte sig frem til pin-koden med et brute force-angreb - altså ved at afprøve alle mulige kombinationer. Det lyder som en stor opgave at finde frem til de rigtige otte cifre, men designfejlen betyder, at hackeren i første omgang kun behøver at finde de fire første cifre. Herefter bliver det sidste ciffer også afsløret. Så er der kun tre tilbage.

Resultatet er, at det kan klares med omkring 11.000 forsøg. Mange routere tillader et ubegrænset antal forsøg, så man kan blot skrive et program som afprøver alle tænkelige kombinationer. I andre tilfælde kan man få routeren til at lukke ned, hvis man bombarderer den med forespørgsler.

Det ser ud til at virksomhederne går ram forbi i denne omgang. Det trådløse udstyr i det professionelle segment bruger nemlig ikke WPS.

"Den omtalte sårbarhed er primært at finde på udstyr som henvender sig til privatsegmentet som er de trådløse produkter der kan købes i diverse forretninger. Desuden bliver WPS brugt i det udstyr, som internet-udbydere sender til deres privatkunder," siger Svend Pedersen.

Han tilføjer at det trådløse udstyr bliver sat op på en helt anden måde hos virksomhederne, og derfor heller ikke er sårbart på samme måde.

"Jeg syntes at det er væsentligt at påpege at os, som leverer de større og professionelle løsninger til virksomheder og det offentlige, projekterer med en række produkter fra Cisco, Motorola, HP, og Juniper og lignende leverandører som slet ikke benytter den omtalte teknologi og som sådan slet ikke er omfattet af dette trusselsbillde. Vi implementerer og konfigurerer disse systemer manuelt i henhold til gældende, anerkendte standarder - og den omtalte teknologi er bestemt ikke en af dem," konstaterer han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory