Domæne-giganten Verisign hacket

Hackere er trængt ind hos netgiganten Verisign, som driver en stor del af den globale DNS-infrastruktur.

Artikel top billede

Det amerikanske firma Verisign, der har ansvaret for .com, .net og .gov domænerne, er blevet hacket flere gange. Det melder nyhedsbureauet Reuters. Verisigns DNS-servere (Domain Name System) håndterer hver dag mere end 50 milliarder forespørgsler.

Hackerne har stjålet data fra Verisign, men selskabet mener ikke, at hackerne er trængt helt ind til de servere der håndterer DNS. Firmaet vil dog heller ikke udelukke, at det kan være tilfældet.

Hacker-angrebene skete helt tilbage i 2010, men er først nu kommet til offentlighedens kendskab.

Hvis hackere har haft adgang til DNS-serverne, kan det betyde at de har været i stand til at viderelede internet-brugerne til falske sites, som det tit sker i phishing-forsøg.

"Det vil betyde at de kan imitere stort set enhver virksomhed på nettet," siger Stewart Baker, der er tidligere vice-minister i Department of Homeland Security.

Han mener også at aktionen lyder som en "nation-state attack" - altså at en fremmed magt står bag angrebet.

Indtil august 2010 havde Verisign også ansvaret for udstedelse af sikkerheds-certifikater til krypterede SSL-forbindelser. Denne forretning blev solgt til Symantec, som stadig driver den videre under navnet Verisign.

Hvis SSL-processen bliver komprimitteret "kan du oprette et Bank of America certifikat eller et Google certifikat som enhver browser i verden vil stole på," siger sikkerheds-konsulent Dmitri Alperovich fra Asymmetric Cyber Operations.

En talsmand for Symantec afviser dog at der skulle tegn på, at de produkter som firmaet har overtaget skulle være ramt af angrebene.

Det er en rapport fra US Security and Exchange Commission, der har bragt angrebene frem i lyset. Selv ledelsen hos Verisign har åbenbart ikke haft fuld kendskab til angrebene. Den tidligere teknologichef for Verisign, Ken Silva, siger til Reuters at han ikke har hørt om det før nu.

Verisign tilbyder en lang række forskellige tjenester, der skal beskytte kunderne mod angreb, og selskabet samler oplysninger om organiseret cyberkriminalitet. Selskabet ligger derfor inde med mange følsomme data, som kan være et mål for hackere.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos