Domæne-giganten Verisign hacket

Hackere er trængt ind hos netgiganten Verisign, som driver en stor del af den globale DNS-infrastruktur.

Artikel top billede

Det amerikanske firma Verisign, der har ansvaret for .com, .net og .gov domænerne, er blevet hacket flere gange. Det melder nyhedsbureauet Reuters. Verisigns DNS-servere (Domain Name System) håndterer hver dag mere end 50 milliarder forespørgsler.

Hackerne har stjålet data fra Verisign, men selskabet mener ikke, at hackerne er trængt helt ind til de servere der håndterer DNS. Firmaet vil dog heller ikke udelukke, at det kan være tilfældet.

Hacker-angrebene skete helt tilbage i 2010, men er først nu kommet til offentlighedens kendskab.

Hvis hackere har haft adgang til DNS-serverne, kan det betyde at de har været i stand til at viderelede internet-brugerne til falske sites, som det tit sker i phishing-forsøg.

"Det vil betyde at de kan imitere stort set enhver virksomhed på nettet," siger Stewart Baker, der er tidligere vice-minister i Department of Homeland Security.

Han mener også at aktionen lyder som en "nation-state attack" - altså at en fremmed magt står bag angrebet.

Indtil august 2010 havde Verisign også ansvaret for udstedelse af sikkerheds-certifikater til krypterede SSL-forbindelser. Denne forretning blev solgt til Symantec, som stadig driver den videre under navnet Verisign.

Hvis SSL-processen bliver komprimitteret "kan du oprette et Bank of America certifikat eller et Google certifikat som enhver browser i verden vil stole på," siger sikkerheds-konsulent Dmitri Alperovich fra Asymmetric Cyber Operations.

En talsmand for Symantec afviser dog at der skulle tegn på, at de produkter som firmaet har overtaget skulle være ramt af angrebene.

Det er en rapport fra US Security and Exchange Commission, der har bragt angrebene frem i lyset. Selv ledelsen hos Verisign har åbenbart ikke haft fuld kendskab til angrebene. Den tidligere teknologichef for Verisign, Ken Silva, siger til Reuters at han ikke har hørt om det før nu.

Verisign tilbyder en lang række forskellige tjenester, der skal beskytte kunderne mod angreb, og selskabet samler oplysninger om organiseret cyberkriminalitet. Selskabet ligger derfor inde med mange følsomme data, som kan være et mål for hackere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job