Domæne-giganten Verisign hacket

Hackere er trængt ind hos netgiganten Verisign, som driver en stor del af den globale DNS-infrastruktur.

Artikel top billede

Det amerikanske firma Verisign, der har ansvaret for .com, .net og .gov domænerne, er blevet hacket flere gange. Det melder nyhedsbureauet Reuters. Verisigns DNS-servere (Domain Name System) håndterer hver dag mere end 50 milliarder forespørgsler.

Hackerne har stjålet data fra Verisign, men selskabet mener ikke, at hackerne er trængt helt ind til de servere der håndterer DNS. Firmaet vil dog heller ikke udelukke, at det kan være tilfældet.

Hacker-angrebene skete helt tilbage i 2010, men er først nu kommet til offentlighedens kendskab.

Hvis hackere har haft adgang til DNS-serverne, kan det betyde at de har været i stand til at viderelede internet-brugerne til falske sites, som det tit sker i phishing-forsøg.

"Det vil betyde at de kan imitere stort set enhver virksomhed på nettet," siger Stewart Baker, der er tidligere vice-minister i Department of Homeland Security.

Han mener også at aktionen lyder som en "nation-state attack" - altså at en fremmed magt står bag angrebet.

Indtil august 2010 havde Verisign også ansvaret for udstedelse af sikkerheds-certifikater til krypterede SSL-forbindelser. Denne forretning blev solgt til Symantec, som stadig driver den videre under navnet Verisign.

Hvis SSL-processen bliver komprimitteret "kan du oprette et Bank of America certifikat eller et Google certifikat som enhver browser i verden vil stole på," siger sikkerheds-konsulent Dmitri Alperovich fra Asymmetric Cyber Operations.

En talsmand for Symantec afviser dog at der skulle tegn på, at de produkter som firmaet har overtaget skulle være ramt af angrebene.

Det er en rapport fra US Security and Exchange Commission, der har bragt angrebene frem i lyset. Selv ledelsen hos Verisign har åbenbart ikke haft fuld kendskab til angrebene. Den tidligere teknologichef for Verisign, Ken Silva, siger til Reuters at han ikke har hørt om det før nu.

Verisign tilbyder en lang række forskellige tjenester, der skal beskytte kunderne mod angreb, og selskabet samler oplysninger om organiseret cyberkriminalitet. Selskabet ligger derfor inde med mange følsomme data, som kan være et mål for hackere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S