Domæne-giganten Verisign hacket

Hackere er trængt ind hos netgiganten Verisign, som driver en stor del af den globale DNS-infrastruktur.

Artikel top billede

Det amerikanske firma Verisign, der har ansvaret for .com, .net og .gov domænerne, er blevet hacket flere gange. Det melder nyhedsbureauet Reuters. Verisigns DNS-servere (Domain Name System) håndterer hver dag mere end 50 milliarder forespørgsler.

Hackerne har stjålet data fra Verisign, men selskabet mener ikke, at hackerne er trængt helt ind til de servere der håndterer DNS. Firmaet vil dog heller ikke udelukke, at det kan være tilfældet.

Hacker-angrebene skete helt tilbage i 2010, men er først nu kommet til offentlighedens kendskab.

Hvis hackere har haft adgang til DNS-serverne, kan det betyde at de har været i stand til at viderelede internet-brugerne til falske sites, som det tit sker i phishing-forsøg.

"Det vil betyde at de kan imitere stort set enhver virksomhed på nettet," siger Stewart Baker, der er tidligere vice-minister i Department of Homeland Security.

Han mener også at aktionen lyder som en "nation-state attack" - altså at en fremmed magt står bag angrebet.

Indtil august 2010 havde Verisign også ansvaret for udstedelse af sikkerheds-certifikater til krypterede SSL-forbindelser. Denne forretning blev solgt til Symantec, som stadig driver den videre under navnet Verisign.

Hvis SSL-processen bliver komprimitteret "kan du oprette et Bank of America certifikat eller et Google certifikat som enhver browser i verden vil stole på," siger sikkerheds-konsulent Dmitri Alperovich fra Asymmetric Cyber Operations.

En talsmand for Symantec afviser dog at der skulle tegn på, at de produkter som firmaet har overtaget skulle være ramt af angrebene.

Det er en rapport fra US Security and Exchange Commission, der har bragt angrebene frem i lyset. Selv ledelsen hos Verisign har åbenbart ikke haft fuld kendskab til angrebene. Den tidligere teknologichef for Verisign, Ken Silva, siger til Reuters at han ikke har hørt om det før nu.

Verisign tilbyder en lang række forskellige tjenester, der skal beskytte kunderne mod angreb, og selskabet samler oplysninger om organiseret cyberkriminalitet. Selskabet ligger derfor inde med mange følsomme data, som kan være et mål for hackere.

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S