Pas på med mobile beskeder

De populære messaging-apps til smartphones er fyldt med sikkerhedsfejl.

Artikel top billede

Forskere fra det østrigske institut SBA Research har fundet meget alvorlige sikkerhedsproblemer i ni af de mest populære messenger-applikationer til iOS og Android. Ingen af de testede applikationer er helt fri for sikkerhedshuller og mange af dem har så alvorlige sårbarheder, at det udgør en trussel mod brugernes privatsfære.

I deres rapport "Guess Who's Texting You? Evaluating the Security of Smartphone Messaging Applications" fortæller forskerne, at det i flere tilfælde er nemt at overtage brugerens konto og herefter sende og modtage beskeder i brugerens navn.

Der er især problemer med WhatsApp, som er installeret på 180.000 smartphones alene i Østrig. Med et par tricks havde sikkerhedseksperterne pludselig adgang til statusmeldinger for alle WhatsApp-brugere i hele landet og mulighed for at redigere i beskederne.

"Brugerne er ikke klar over, at disse systemer har et meget lavere sikkerhedsniveau end de tjenester, som teleoperatøren selv tilbyder - som f.eks. sms. Ved at bruge disse tjenester til at sende korte meddelelser risikerer brugerne at prisgive deres følsomme oplysninger. Hvem skulle tro, at en statusmelding som egentlig kun skal ses af dine egne kontakter, faktisk kan læses af alle med et lille trick," siger sikkerhedseksperten Peter Kieseberg.

Foruden WhatsApp har forskerne testet Viber, eBuddy XMS, Tango, Voypi, Forfone, Heytell, Easytalk og Wowtalk. Der er altså problemer med alle programmerne, hvor man typisk tilbyder gratis ip-opkald og tekstbeskeder.

SBA Research har allerede informeret softwarefirmaerne, men kun WhatsApp har reageret og lukket nogle af hullerne. Rapporten skal præsenteres på den kommende sikkerheds-konference NDSS i San Diego.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job