Forsinket filmstart hjælper pirater

Den lange pause mellem filmpremierer i USA og den internationale lancering er med til at fremme piratkopiering.

Artikel top billede

De fleste Hollywood-film har først premiere i hjemlandet USA og kommer først senere på det internationale marked. En ny rapport fra Wellesley College og University of Minnesota peger på, at denne tidsmæssige afstand er med til at fremme piratkopiering af nye film. De fleste nye film bliver spredt som piratkopier på nettet allerede kort tid efter deres premiere i USA, og det betyder at netbrugere i andre lande altså kan hente filmen online flere uger inden den kommer i deres biografer.

Ifølge forskerne betyder det at de internationale biografindtægter er 7 procent lavere end det niveau, som man kunne forvente hvis filmene ikke blev spredt som piratkopier inden premieren.

I USA har piratkopieringen ingen effekt på biografindtægterne, ifølge rapporten, men det kan altså mærkes i resten af verden.

Den nemmeste løsning er så at reducere den tid, der går fra premieren i USA til filmen kommer ud i andre lande. Det er allerede sket i et vist omfang. I 2004 gik der i gennemsnit 10 uger mellem den amerikanske og internationale premiere. I 2010 var det reduceret til fire uger. Men det er stadig for længe.

Hvis piratkopieringen af film skal inddæmmes, skal perioden forkortes yderligere, ifølge rapporten. Det betyder altså at der er mindre tid til at sprede piratkopier af filmen, inden den får sin internationale premiere.

Rapportens forfattere henviser til, at publikum har svært ved at forstå, hvorfor de skal vente så længe på at se en film der allerede har haft premiere i USA. Hvis filmen har fået positive anmeldelser, er der stor interesse for at se filmen i resten af verden - og det er med til at begunstige piratkopiering.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub