Stjålen bærbar havde koder til rumstation

Tyveriet af en ukrypteret computer med kontrolkoder til den internationale rumstation er kun et af mange vellykkede it-angreb mod NASA.

Artikel top billede

NASA mistede sidste år en bærbar computer med koder som bruges til at kontrollere den internationale rumstation ISS. Det blev afsløret i denne uge under en høring i den amerikanske kongres, skriver CNET.

Men tyveriet er ikke et enkeltstående tilfælde. NASA har mistet dusinvis af mobile enheder med følsomme informationer i de seneste år.  Det gælder blandt andet en bærbar computer med fortrolige oplysninger om Constellation og Orion rumprogrammerne.

Mellem april 2009 og april 2011 er der forsvundet mindst 48 enheder, fortæller NASA, og mange af dem indeholder personfølsomme oplysninger eller dokumenter om teknologi, der er omfattet af den amerikanske eksportkontrol. NASA indrømmer samtidig, at det faktiske tal kan være endnu højere.

I det sidste år er der registreret 47 avancerede cyberangreb, også kaldet advanced persistent threats (APTs), og i 13 tilfælde er det lykkes for angriberne at trænge ind på NASA's computere.

I et af disse angreb fik hackerne fat i login-data for 150 NASA-ansatte, der kunne bruges til at opnå yderligere adgang til organisationens it-systemer.

Et andet angreb rettede sig mod Jet Propulsion Laboratory i Pasadena og blev sporet til en kinesisk ip-adresse.

NASA erkender da også at kun 1 pct. af de portable enheder er krypterede. Sidste år blev NASA kritiseret for elendig sikkerhed i en regeringsrapport. Den advarede netop om, at hackere kan få adgang til systemer som bruges til at kontrollere rumfærger eller den internationale rumstation ISS.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS