Stjålen bærbar havde koder til rumstation

Tyveriet af en ukrypteret computer med kontrolkoder til den internationale rumstation er kun et af mange vellykkede it-angreb mod NASA.

Artikel top billede

NASA mistede sidste år en bærbar computer med koder som bruges til at kontrollere den internationale rumstation ISS. Det blev afsløret i denne uge under en høring i den amerikanske kongres, skriver CNET.

Men tyveriet er ikke et enkeltstående tilfælde. NASA har mistet dusinvis af mobile enheder med følsomme informationer i de seneste år.  Det gælder blandt andet en bærbar computer med fortrolige oplysninger om Constellation og Orion rumprogrammerne.

Mellem april 2009 og april 2011 er der forsvundet mindst 48 enheder, fortæller NASA, og mange af dem indeholder personfølsomme oplysninger eller dokumenter om teknologi, der er omfattet af den amerikanske eksportkontrol. NASA indrømmer samtidig, at det faktiske tal kan være endnu højere.

I det sidste år er der registreret 47 avancerede cyberangreb, også kaldet advanced persistent threats (APTs), og i 13 tilfælde er det lykkes for angriberne at trænge ind på NASA's computere.

I et af disse angreb fik hackerne fat i login-data for 150 NASA-ansatte, der kunne bruges til at opnå yderligere adgang til organisationens it-systemer.

Et andet angreb rettede sig mod Jet Propulsion Laboratory i Pasadena og blev sporet til en kinesisk ip-adresse.

NASA erkender da også at kun 1 pct. af de portable enheder er krypterede. Sidste år blev NASA kritiseret for elendig sikkerhed i en regeringsrapport. Den advarede netop om, at hackere kan få adgang til systemer som bruges til at kontrollere rumfærger eller den internationale rumstation ISS.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job