Stjålen bærbar havde koder til rumstation

Tyveriet af en ukrypteret computer med kontrolkoder til den internationale rumstation er kun et af mange vellykkede it-angreb mod NASA.

Artikel top billede

NASA mistede sidste år en bærbar computer med koder som bruges til at kontrollere den internationale rumstation ISS. Det blev afsløret i denne uge under en høring i den amerikanske kongres, skriver CNET.

Men tyveriet er ikke et enkeltstående tilfælde. NASA har mistet dusinvis af mobile enheder med følsomme informationer i de seneste år.  Det gælder blandt andet en bærbar computer med fortrolige oplysninger om Constellation og Orion rumprogrammerne.

Mellem april 2009 og april 2011 er der forsvundet mindst 48 enheder, fortæller NASA, og mange af dem indeholder personfølsomme oplysninger eller dokumenter om teknologi, der er omfattet af den amerikanske eksportkontrol. NASA indrømmer samtidig, at det faktiske tal kan være endnu højere.

I det sidste år er der registreret 47 avancerede cyberangreb, også kaldet advanced persistent threats (APTs), og i 13 tilfælde er det lykkes for angriberne at trænge ind på NASA's computere.

I et af disse angreb fik hackerne fat i login-data for 150 NASA-ansatte, der kunne bruges til at opnå yderligere adgang til organisationens it-systemer.

Et andet angreb rettede sig mod Jet Propulsion Laboratory i Pasadena og blev sporet til en kinesisk ip-adresse.

NASA erkender da også at kun 1 pct. af de portable enheder er krypterede. Sidste år blev NASA kritiseret for elendig sikkerhed i en regeringsrapport. Den advarede netop om, at hackere kan få adgang til systemer som bruges til at kontrollere rumfærger eller den internationale rumstation ISS.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S