Artikel top billede

NTT bygger computer-hukommelse med lys

Den nye japanske computerchip gemmer bits med lys.

Forskere hos den japanske telegigant NTT har konstrueret det, der beskrives som en optical random access memory (o-RAM) chip. Det skriver Wired. Den bruger altså lys til at lagre informationer. Den første 4-bit prototype kører med en hastighed på 40 gigabit i sekundet.

Hvis teknologien kan skaleres til større enheder, burde det være muligt at konstruere en 1 megabit-chip som bruger mindre end 100 milliwatt.

Disse lynhurtige computerchips skal dog ikke bruges i almindelige computere - i hvert fald ikke lige med det samme. De er beregnet til optiske routere og switches, der forbinder servere i datacentre og de hurtige lysleder-forbindelser, som strækker sig kloden rundt.

En stor del af nettets infrastruktur kører på optisk fiber, men signalerne skal konverteres fra optiske til elektroniske signaler, når de når frem til routeren. Derfor er udfordringen nu at udvikle billige og kompakte optiske routere.

Det kan tage noget tid. NTT-forskerne regner først med at have en 1 megabit-chip klar omkring 2025.

Faktisk behøver den optiske hukommelses-buffer i en router ikke være særlig stor - det vigtige er, at man kan flytte data ind og ud meget hurtigt.

Hver celle i den nye o-RAM er en fotonisk krystal i nanostørrelse - ved at ændre lysintensiteten kan man ændre materialets egenskaber og dermed gemme et 0 eller 1.

NTT fortæller, at optisk hukommelse også kan integreres direkte i fremtidens mange-kerne-processorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere