NTT bygger computer-hukommelse med lys

Den nye japanske computerchip gemmer bits med lys.

Artikel top billede

Forskere hos den japanske telegigant NTT har konstrueret det, der beskrives som en optical random access memory (o-RAM) chip. Det skriver Wired. Den bruger altså lys til at lagre informationer. Den første 4-bit prototype kører med en hastighed på 40 gigabit i sekundet.

Hvis teknologien kan skaleres til større enheder, burde det være muligt at konstruere en 1 megabit-chip som bruger mindre end 100 milliwatt.

Disse lynhurtige computerchips skal dog ikke bruges i almindelige computere - i hvert fald ikke lige med det samme. De er beregnet til optiske routere og switches, der forbinder servere i datacentre og de hurtige lysleder-forbindelser, som strækker sig kloden rundt.

En stor del af nettets infrastruktur kører på optisk fiber, men signalerne skal konverteres fra optiske til elektroniske signaler, når de når frem til routeren. Derfor er udfordringen nu at udvikle billige og kompakte optiske routere.

Det kan tage noget tid. NTT-forskerne regner først med at have en 1 megabit-chip klar omkring 2025.

Faktisk behøver den optiske hukommelses-buffer i en router ikke være særlig stor - det vigtige er, at man kan flytte data ind og ud meget hurtigt.

Hver celle i den nye o-RAM er en fotonisk krystal i nanostørrelse - ved at ændre lysintensiteten kan man ændre materialets egenskaber og dermed gemme et 0 eller 1.

NTT fortæller, at optisk hukommelse også kan integreres direkte i fremtidens mange-kerne-processorer.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S