Dansk spam vælter ind gennem filtrene

Få forklaringen på, hvorfor det er den dansksprogede spam, der slipper igennem til din mail-boks - og hvordan problemet kan stoppes.

Artikel top billede

"Dit kreditkort er spærret" eller "Aktiver koden på dit kreditkort." 

Sætningerne er fra to emnefelter i den lange række dansksprogede spammails, der slipper igennem spam-filtret og lander i indboksen.

Og der er to afgørende grunde til, at netop danske mails snyder de store internationale sikkerhedsfirmaers ellers så fintmaskede net:

De er på dansk, og så udsendes de målrettede kampagner fra lidt mindre botnet.

"Verdens spamfiltre er rigtig gode til at spotte masseudsendelser fra de store botnet. De har derimod problemer med at fange lokaliserede kampagner, fordi de ikke har det samme fokus på de små spam-udsendelser," fortæller Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS, der blandt andet sælger løsninger, der blokerer for spam, til de danske virksomheder.

"Her er sproget også afgørende, der er nemlig langt mere søgelys på de store sprog, end der er på et lille sprogområde som dansk."

Dømt ude

Et spamfilter virker typisk ved, at en mail tildeles nogle points og dømmes ude, når den har opnået en vis score.

Der gives eksempelvis point for en obskur afsender, suspekt indhold eller grimme ord, der kan relateres til spam.

"Mange af de hostede spamfiltre fra de udenlandske sikkerhedsfirmaer er måske ikke helt så skarpe, når det kommer til at fange de danske ord og vendinger," siger Peter Kruse.

"Et eksempel er, at ordet 'credit card' næppe slipper igennem spam-filtret, mens det snildt kan tænkes, at 'kreditkort' gør. Den direkte konsekvens kan være, at spam-mailen slipper gennem filtret," siger han.

Manuel filtrering

Hvis man hoster sit spam-filter hos et af de store udenlandske sikkerhedsfirmaer, kan det være svært at slippe af med problemerne i forbindelse med de målrettede danske angreb, fortæller Peter Kruse.

Men løsningen er ikke kompliceret.

"Man slipper ikke for manuelt arbejde, hvis man skal filtrere mere finmasket, men det er en mindre opgave at få på plads," fortæller sikkerhedsmanden.

Det er nemlig ret enkelt for firmaerne at skabe et lokalt spamfilter.

"Mange af de spam-mails, der udsendes, har sammenfald i indholdet. Mange kan sikkert nikke genkendende til spam, der relaterer sig til kreditkort eller bankoplysninger."

"Disse vendinger, ord og sætninger skal man bruge til at sætte regler op internet, så bliver nettet langt mere finmasket," forklarer Peter Kruse.

"Men det kræver manuelt arbejde i form af et operationelt niveau, der kan sætte sig ned og lave regler."

"Hoster man sin løsning ude i byen hos et internationalt firma, er det nok for meget at forvente, at de fanger denne type spam," vurderer han.

Læs også:

Sådan lukker man effektivt et spam-netværk

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S