Dansk spam vælter ind gennem filtrene

Få forklaringen på, hvorfor det er den dansksprogede spam, der slipper igennem til din mail-boks - og hvordan problemet kan stoppes.

Artikel top billede

"Dit kreditkort er spærret" eller "Aktiver koden på dit kreditkort." 

Sætningerne er fra to emnefelter i den lange række dansksprogede spammails, der slipper igennem spam-filtret og lander i indboksen.

Og der er to afgørende grunde til, at netop danske mails snyder de store internationale sikkerhedsfirmaers ellers så fintmaskede net:

De er på dansk, og så udsendes de målrettede kampagner fra lidt mindre botnet.

"Verdens spamfiltre er rigtig gode til at spotte masseudsendelser fra de store botnet. De har derimod problemer med at fange lokaliserede kampagner, fordi de ikke har det samme fokus på de små spam-udsendelser," fortæller Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS, der blandt andet sælger løsninger, der blokerer for spam, til de danske virksomheder.

"Her er sproget også afgørende, der er nemlig langt mere søgelys på de store sprog, end der er på et lille sprogområde som dansk."

Dømt ude

Et spamfilter virker typisk ved, at en mail tildeles nogle points og dømmes ude, når den har opnået en vis score.

Der gives eksempelvis point for en obskur afsender, suspekt indhold eller grimme ord, der kan relateres til spam.

"Mange af de hostede spamfiltre fra de udenlandske sikkerhedsfirmaer er måske ikke helt så skarpe, når det kommer til at fange de danske ord og vendinger," siger Peter Kruse.

"Et eksempel er, at ordet 'credit card' næppe slipper igennem spam-filtret, mens det snildt kan tænkes, at 'kreditkort' gør. Den direkte konsekvens kan være, at spam-mailen slipper gennem filtret," siger han.

Manuel filtrering

Hvis man hoster sit spam-filter hos et af de store udenlandske sikkerhedsfirmaer, kan det være svært at slippe af med problemerne i forbindelse med de målrettede danske angreb, fortæller Peter Kruse.

Men løsningen er ikke kompliceret.

"Man slipper ikke for manuelt arbejde, hvis man skal filtrere mere finmasket, men det er en mindre opgave at få på plads," fortæller sikkerhedsmanden.

Det er nemlig ret enkelt for firmaerne at skabe et lokalt spamfilter.

"Mange af de spam-mails, der udsendes, har sammenfald i indholdet. Mange kan sikkert nikke genkendende til spam, der relaterer sig til kreditkort eller bankoplysninger."

"Disse vendinger, ord og sætninger skal man bruge til at sætte regler op internet, så bliver nettet langt mere finmasket," forklarer Peter Kruse.

"Men det kræver manuelt arbejde i form af et operationelt niveau, der kan sætte sig ned og lave regler."

"Hoster man sin løsning ude i byen hos et internationalt firma, er det nok for meget at forvente, at de fanger denne type spam," vurderer han.

Læs også:

Sådan lukker man effektivt et spam-netværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly