Lås dit wifi - ellers kommer politiet

Australsk politi leder nu aktivt efter husstande, hvor det trådløse signal ikke er sikret godt nok.

Artikel top billede

Ulåste trådløse netværk er guf for it-kriminelle, der vil lave deres unoder uden at blive afsløret. Derfor er det politiets opgave at få sat kodeord på de pivåbne forbindelser.

Sådan er det i hvert fald i Australien, hvor ordensmagten er begyndt at forebygge internet-kriminalitet ved at advarer borgerne om, at deres wifi står klart til at blive udnyttet af ubudne gæster.

Politiet i Queensland vil som de første køre rundt i gaderne i Brisbane og lede efter signaler, der ikke er krypteret - helt lavpraktisk "wardriving" med en bærbar på føresædet.

Betjentene skal så informere ejerne af de usikre netværk og vende tilbage på et senere tidspunkt for at se, om opfordringen er blevet fulgt.

Hvad er en sikker forbindelse?

Nogle sikkerhedseksperter hilser politiaktionen velkommen, mens den blandt nogle borgere vækker forundring. Nogle mener, at politiet i stedet burde bruge sin kræfter på almindeligt politiarbejde. Det kan man læse på politiets Facebook-side.

Her spørger en borger også, hvad politiet helt præcist betegner som en sikker kryptering, da de fleste jo kan brydes.

"WPA2 er et minimum, som også de fleste routere understøtter. Det er trods alt bedre at have en sikkerhedslås på sin fordør end at nøjes med et fluenet," svarer politiet og siger, at WEP-krytering ikke er nok.

I Danmark

Åbne netværk har også været et debatemne i Danmark.

I flere retssager om fildeling har anklagede klaret frisag, fordi det ikke har været muligt at henføre den ulovlige fildeling til den specifikke person.

Af samme årsag har den danske filmproducent Ronnie Fridthjof argumenteret for, at den person, der betaler for internetforbindelsen, burde gøres ansvarlig for, hvad der foretages på deres netforbindelse - uanset hvem der rent faktisk har foretaget handlingen. Et tiltag som skulle gøre ejermændene mere interesseret i at sætte kodeord på deres forbindelse, men som også kan være på kant med den dansk retsikkerhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,