Mystisk internet-orm er fundet i ny variant

Nu er der opdaget en ny version af den Stuxnet-lignende internet-orm Duqu.

Artikel top billede

En ny version af den mystiske internet-orm Duqu er dukket op på nettet. Det sker kun få dage efter at Kaspersky Lab har identificeret det hidtil ukendte programmeringssprog, der er brugt til at skrive dele af koden til ormen.

Nu fortæller Symantec at man har fundet en variant af Duqu-ormen på nettet med ny kode, som indikerer at programmørerne bag ormen stadig er aktive.

Der er mange lighedspunkter mellem Duqu og Stuxnet, som angiveligt blev skrevet for at ramme det iranske atomprogram. Mange mener at USA, Israel eller begge står bag Stuxnet.

Symantec har tidligere vurderet, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de sammen programmører. Men denne gang er målet kun at samle informationer og ikke sabotage. Duqu er meget lille i forhold til Stuxnet.

Kaspersky Lab afslørede i sidste uge at det ukendte sprog, der er brugt til at skrive dele af Duqu, faktisk er skrevet i en speciel objekt-orienteret version af C, der er kompileret med Microsoft Visual Studio.

Der spekuleres nu på, at de ukendte programmører bag ormen har valgt C for at sikre, at ormen kan kompileres til alle platforme. I øjeblikket kører den kun på Windows.

Symantec fortæller om den nye variant i denne blog. Her er der blandt andet taget yderligere skridt for at beskytte programmet mod at blive opdaget af sikkerheds-software og der er en ny krypterings-algoritme.

Men eksperterne hos Symantec har kun analyseret en lille del af koden og de har svært ved at vurdere, om der også er tilføjet andre nye komponenter.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job