Mystisk internet-orm er fundet i ny variant

Nu er der opdaget en ny version af den Stuxnet-lignende internet-orm Duqu.

Artikel top billede

En ny version af den mystiske internet-orm Duqu er dukket op på nettet. Det sker kun få dage efter at Kaspersky Lab har identificeret det hidtil ukendte programmeringssprog, der er brugt til at skrive dele af koden til ormen.

Nu fortæller Symantec at man har fundet en variant af Duqu-ormen på nettet med ny kode, som indikerer at programmørerne bag ormen stadig er aktive.

Der er mange lighedspunkter mellem Duqu og Stuxnet, som angiveligt blev skrevet for at ramme det iranske atomprogram. Mange mener at USA, Israel eller begge står bag Stuxnet.

Symantec har tidligere vurderet, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de sammen programmører. Men denne gang er målet kun at samle informationer og ikke sabotage. Duqu er meget lille i forhold til Stuxnet.

Kaspersky Lab afslørede i sidste uge at det ukendte sprog, der er brugt til at skrive dele af Duqu, faktisk er skrevet i en speciel objekt-orienteret version af C, der er kompileret med Microsoft Visual Studio.

Der spekuleres nu på, at de ukendte programmører bag ormen har valgt C for at sikre, at ormen kan kompileres til alle platforme. I øjeblikket kører den kun på Windows.

Symantec fortæller om den nye variant i denne blog. Her er der blandt andet taget yderligere skridt for at beskytte programmet mod at blive opdaget af sikkerheds-software og der er en ny krypterings-algoritme.

Men eksperterne hos Symantec har kun analyseret en lille del af koden og de har svært ved at vurdere, om der også er tilføjet andre nye komponenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job