Sådan skaffer Google og Microsoft billige switches

Slut med at købe hos HP og Cisco. De store netgiganter handler netværksudstyr direkte hos de asiatiske producenter.

Artikel top billede

Google, Amazon, Microsoft og Facebook har alle etableret gigantiske datacentre rundt omkring i verden og de køber enorme mængder af netværksudstyr. Men de store giganter handler i stadig mindre grad hos de store netværks-leverandører som Cisco, HP og Juniper. I stedet handler de direkte hos producenterne i Kina og Taiwan, skriver Wired.

Det er en markant ændring, som kan få stor betydning for det globale hardware-marked. Wired har talt med en tidligere Google-ingeniør, som fortæller at selskabet i de seneste år har bygget sit eget netværksudstyr sammen med forskellige asiatiske producenter.

Cloud computing beskrives som et våbenkapløb, hvor det handler om at levere den bedste service til den laveste pris. Her betyder det meget, at man kan handle direkte hos fabrikkerne i Asien og dermed reducere prisen for sin hardware.

Cisco og det Dell-ejede Force10 bruger de samme fabrikker, som altså nu fremstiller udstyr direkte til Google, Facebook og de andre internet-giganter. De har ganske enkelt fjernet mellemmanden og går nu direkte til kilden.

Google har så mange brugere og så voldsom trafik, at man møder problemer som ingen andre datacentre på kloden har prøvet før. Derfor giver det mening for Google at udvikle sit eget udstyr - og samtidig vil man gerne forsøge at holde kortene tæt ind til kroppen.

Derfor vil internet-giganterne heller ikke bekræfte, hvor de køber deres switche og routere. Facebook har dog tidligere afsløret, at man handler direkte med taiwanesiske producenter som Quanta og Wistron.

"Hvis du bygger web giganten 3.0, kan du tage til Taiwan og købe kassevis af switche ... Det er den mest spændende ting i Silicon Valley lige nu," siger Martin Casado fra netværksfirmaet Nicira til Wired.

Det samme er tilfældet med servere, hvor Google, Amazon og de andre giganter også har udviklet deres egne løsninger - som så bliver produceret i Asien. Det næste kan blive storage. Man behøver ikke være en stor internet-gigant for at handle direkte hos ODM (Original Design Manufacturer) fabrikkerne i Asien.

"Markedet er nu modnet og har nået et punkt hvor alle kan handle direkte hos ODM'er. Du behøver ikke være Google," siger J.R. Rivers, som selv rådgiver internet-firmaerne om deres hardwarekøb i Asien.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks