PayPal-opfinderens rumskib sendes op til ISS

Den første kommercielle flyvning til den internationale rumstation er planlagt til den 30. april.

Artikel top billede

PayPal-stifteren Elon Musks nye rumkapsel kom ikke afsted til den internationale rumstation ISS i februar som planlagt, men nu er der sat en ny dato og denne gang ser det ud til, at planen holder. Den 30. april kan blive en historisk dag for rumfarten - for første gang sendes en privatbygget ubemandet rumkapsel op til ISS.

Wired fortæller historien om turen, som er meget risikofyldt. Elon Musk forsøgte selv at nedtone forventningerne på et pressemøde og understregede at der er planlagt yderligere to forsøg i år. Hvis den første tur ikke lykkes, så satser man på at det går bedre næste gang.

Dragon-kapslen bliver "parkeret" i rummet tæt ved rumstationen, indtil man er helt sikker på, at den kan fjernstyres og reagerer på alle kommandoer fra besætningen. Først derefter får den lov til at nærmere sig ISS og bliver til sidst opfanget og fastgjort af en robotarm.

SpaceX har indgået en kontrakt med NASA om at transportere fragt til rumstationen. Kontrakten har en værdi på omkring 10 mia. kr. NASA har sendt de gamle rumfærger på pension og må derfor bruge private firmaer og russiske rumkapsler for at nå ISS.

Den første opsendelse er en test, som skal vise om Dragon er klar til opgaven. Det private firma har selv udviklet raketten, der skal bruges til at transportere kapslen ud i rummet.

Rumskibe og elbiler

ComON har tidligere skrevet om den 40-årige sydafrikansk-fødte SpaceX-stifter Elon Musk, der blev milliardær med salget af PayPal til eBay. Han har både startet elbil-firmaet Tesla Motors og SpaceX.
 
Firmaet gennemførte sin første vellykkede raketopsendelse i 2008, hvor en Falcon 1 raket blev sendt op fra en lille ø i Stillehavet.
 
De to første opsendelser i marts 2006 og marts 2007 blev en fiasko, og i 2008 gik den første 21,3 meter lange og 27,7 tons tunge raket tabt allerede to minutter og 20 sekunder efter start. Det samme gjorde de tre satellitter ombord på raketten - to fra NASA og én fra Pentagon.
 
Men den anden opsendelse i 2008 var altså vellykket og SpaceX har senere udviklet en større Falcon 9 raket, som kan transportere tungere satellitter og rumkapsler ud i verdensrummet.

Firmaet satser på, at man fremover ville kunne transportere fragt ud i rummet til en tiendedel af den hidtidige pris.
 
Dragon kan transportere seks tons fragt eller op til syv passagerer. Indtil videre er fartøjet ikke godkendt til mennesker, men SpaceX har store planer om at nå månen og Mars.
 
Sidste år kunne SpaceX præsentere sin nye Falcon Heavy raket, der kan transportere op til 53 tons ud i rummet. Falcon Heavy beskrives som den kraftigste raket siden Saturn V, der blev brugt til Apollo-missionerne til Månen.
 
Elon Musk har tidligere udtalt, at det privatejede SpaceX kan sende fragt ud i rummet billigere end verdens folkerigeste land, Kina.

denne side hos SpaceX er der billeder og en video af Dragon-rumkapslen.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT