Medion og Lenovo headhunter Peter Vikkelsø Skou

"Nu skal jeg til at tænke på tysk og kinesisk," siger Lenovo og Medions nye nordiske chef for consumersalg.

Artikel top billede

Efter tolv år som dansk og nordisk chef hos japanske Toshiba skifter Peter Vikkelsø Skou den 1. maj visitkortet ud, efter at han er blevet headhuntet til jobbet som chef for Lenovos og Medions consumersalg i Norden, Baltikum og Benelux.

"Nu har jeg tænkt japansk i 12 år, og nu skal jeg til at tænke kinesisk og tysk," lyder det fra Peter Vikkelsø Skou med henvisning til kinesiske Lenovos køb af det tyske consumerbrand Medion sidste sommer. Den kinesiske koncern har dog valgt at beholde Medion-navnet på det europæiske marked.

"Lenovo er jo ikke store på consumentmarkedet i DK, så mit job bliver selvfølgelig at vækste den del af Lenovo og Medions forretning i Skandinavien," siger Peter Vikkelsø Skou, som blandt andet kan se frem til at samarbejde med Lenovo Danmarks administrerende direktør Peter Juul Jørgensen, som fortsat vil være ansvarlig for Lenovos B2B-forretning.

"Vi kommer selvfølgelig til at drage nytte af hinandens relationer til kunder og forhandlere, men formelt er det to forskellige divisioner vi arbejder for," Peter Vikkelsø Skou.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS