EMC giver forhandlere deres eget storage-brand

En ny nøglefærdig it-arkitektur fra EMC kan blive forhandlernes indgang til øget salg af services, lover producenten.

Artikel top billede

Producenten EMC lancerer et infrastrukturprodukt, Vspex, som samler storage, backup, servere, netværk og virtualisering i en samlet it-arkitektur, som ifølge EMCs salgsdirektør Peter Dalgas ikke binder kunderne til en enkelt producent og som kan bygges ovenpå infrastruktur fra andre producenter som eksempelvis Microsoft, VMware eller Citrix.

Løsningen skal ifølge Dalgas sælges gennem forhandlere, som samtidig får profileret deres firmanavn på den eller de bokse, som står ude hos kunderne.

"Vi har på forhånd testet en række arkitekturer, så forhandleren får mulighed for at få nøglefærdige pakker, som passer til produkter fra andre producenter, så man uanset serverfabrikat kan forbindes til en EMC-storage løsning. Samtidig får forhandlerne mulighed for at tjene flere penge på de services, der knytter sig til den samlede løsning, ligesom forhandlerens navn kommer på de maskiner, der står ude hos kunderne. Så det er deres løsning, som de kan få valideret hos os i EMC," forklarer Peter Dalgas.

Han forventer, at det nye produkt vil være interessant for både infrastrukturforhandlere , men også konsulent- og applikationshuse, som ikke nødvendigvis behøver at bevæge sig højt oppe i markedet.

"Det er en model, der går ud på, at det er forhandlere, der skal pushe det her til kunderne med mulighed for at brande sig på både løsninger og maskinel," siger Peter Dalgas.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet