Dansk startup-firma med lynsucces - nu skal der tjenes penge

CanvasDropr blev lanceret sidste år og var en øjeblikkelig succes med brugere i hele verden. Men hvordan vender man brugere til indtjening? CanvasDropr mener at have løst koden.

Artikel top billede

Christian Rasmussen og Cathrine Andersen har stiftet Canvasdropr.

Måske har du ikke selv hørt om CanvasDropr, men det er der mange andre, der har.
Den nye danske tjeneste har fra start fået brugere i 100 forskellige lande - længe før firmaet fandt en måde at tjene penge på sin tjeneste.

Men den kommer nu. Det danske iværksætterfirma er draget til messen The Next Web i Holland for at præsentere en B2B-løsning, der skal skaffe indtægter til firmaet.

Men hvad laver CanvasDropr egentlig?

100 på en gang

"Helt kort sagt kan man kan forestille sig CanvasDropr platformen som et virtuelt blankt lærred, hvor et ubegrænset antal mennesker kan trække filer ind, som vises visuelt med det samme på alle deltageres skærme. Alle brugere kan samtidig uploade, redigere, tegne, skrive og vise hinanden indhold og alle ændringer sker hos alle brugere samtidig," fortæller medstifter Cathrine Andersen, der også kalder CanvasDropr for en visuel udgave af Google Docs og Dropbox.

CanvasDropr blev født som en forbrugertjeneste. Men firmaerne har også efterspurgt tjenesten.

"Det har udviklet sig meget siden sidste år. Vi startede med at fokusere på consumermarkedet og betragtede CanvasDropr som en tjeneste til billeder og videoer. Det er stadig grundtanken, men nu har vi set, hvordan brugerne anvender tjenesten, og vi har fået en masse uopfordrede henvendelser fra firmaer, der kan se muligheder i CanvasDropr," siger Cathrine Andersen.

SE GALLERI: Besøg CanvasDropr i startup-kollektivet Founders House

Derfor har firmaet besluttet at fokusere på små- og mellemstore firmaer, når der skal tjenes penge ind til CanvasDropr.

Grundproduktet forbliver gratis, men firmaer kan nu tilkøbe ekstra funktionaliteter ved at betale ni dollars om måneden per bruger.

De typiske kunder i CanvasDroprs butik er grafiske firmaer for eksempel mediebureauer, designere, fotografer, marketingafdelinger, modeindustrien men også skoler. De kan anvende CanvasDropr til at samarbejde om visuelle beslutninger, hvis de befinder sig på forskellige geografiske destinationer og forskellige enheder.

Et ubegrænset antal mennersker kan trække billeder, videoer, Photoshop-filer, PDF-filer og Powerpoint-præsentationer ud på det digitale lærred og arbejde synkront med filerne. Man kan ikke redigere i filerne. Men holdet kan samarbejde og blive enige om, hvordan for eksempel en præsentation skal være eller hvordan en reklamekampagne skal forme sig.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S