Borgbjerg: Nu er HP's gavesæk med servere tom

300 iværksættere kontaktede HP for at få udleveret en gratis server. Resten af modtagerne fik et opkald fra onlineforhandleren Dustin

Artikel top billede

Midt i april gik HP Danmark ud med en kampagne, hvor producenten annoncerede, den ville forære 500 servere væk til nystartede iværksættervirksomheder. 

Kampagnen har affødt kritiske kommentarer fra SMB-forhandlere, som mener, at HP har svigtet de små forhandlere i kanalen ved at vælge onlineforhandleren Dustin som eneste partner på kampagnen.

Nu er kampagnen slut. I følge HP's danske serverchef Tina Borgbjerg, blev de sidste servere sendt af sted i fredags.

"Det har været en succes. For mig er det en positiv overraskelse, at 300 iværksættere meldte sig selv via vores webside. Det havde vi ikke regnet med," siger Tina Borgbjerg til CRN.

I samme åndedrag fortæller hun, at de resterende 200 servere blev delt ud til firmaer, som Dustin kontaktede på vegne af HP. Virksomheder, der optrådte på en liste fra Erhvervsstyrelsen, som HP har fået lavet til lejligheden.

Læs mere:


Tina Borgbjerg mener ikke, at HP ved at lade Dustin ringe op til iværksættervirksomhederne,  er faldet sin forhandlerkanal i ryggen.

"Vi er glade for vores kanal. Men vi har set dette som en logistik-opgave. Derfor valgte vi at gå med Dustin. Jeg mener heller ikke, vi tager kunder fra nogen, fordi de fleste af de virksomheder, vi har kontaktet, ikke har købt hos en it-forhandler før," siger hun.

Tina Borgbjerg har haft en dialog med nogle af de forhandlere, der har været kritiske overfor kampagnen. Og hun indrømmer, at hvis HP nogensinde skulle gentage successen og lave en lignende kampagne, så ville hun nok overveje at involvere andre og flere forhandlere.

"Men en lignende kampagne er ikke noget, vi har på tegnebrættet foreløbig," siger hun.

Et af HP's primære mål med kampagnen har da også været at komme bredt ud blandt SMB-kunder.

"Dell er stærke på segmentet for små servere. Vores styrke er mere hos de store virksomheder. Så det er da klart, at det store formål for os er at skabe et footprint i low-end-markedet," slår hun fast.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job