Borgbjerg: Nu er HP's gavesæk med servere tom

300 iværksættere kontaktede HP for at få udleveret en gratis server. Resten af modtagerne fik et opkald fra onlineforhandleren Dustin

Artikel top billede

Midt i april gik HP Danmark ud med en kampagne, hvor producenten annoncerede, den ville forære 500 servere væk til nystartede iværksættervirksomheder. 

Kampagnen har affødt kritiske kommentarer fra SMB-forhandlere, som mener, at HP har svigtet de små forhandlere i kanalen ved at vælge onlineforhandleren Dustin som eneste partner på kampagnen.

Nu er kampagnen slut. I følge HP's danske serverchef Tina Borgbjerg, blev de sidste servere sendt af sted i fredags.

"Det har været en succes. For mig er det en positiv overraskelse, at 300 iværksættere meldte sig selv via vores webside. Det havde vi ikke regnet med," siger Tina Borgbjerg til CRN.

I samme åndedrag fortæller hun, at de resterende 200 servere blev delt ud til firmaer, som Dustin kontaktede på vegne af HP. Virksomheder, der optrådte på en liste fra Erhvervsstyrelsen, som HP har fået lavet til lejligheden.

Læs mere:


Tina Borgbjerg mener ikke, at HP ved at lade Dustin ringe op til iværksættervirksomhederne,  er faldet sin forhandlerkanal i ryggen.

"Vi er glade for vores kanal. Men vi har set dette som en logistik-opgave. Derfor valgte vi at gå med Dustin. Jeg mener heller ikke, vi tager kunder fra nogen, fordi de fleste af de virksomheder, vi har kontaktet, ikke har købt hos en it-forhandler før," siger hun.

Tina Borgbjerg har haft en dialog med nogle af de forhandlere, der har været kritiske overfor kampagnen. Og hun indrømmer, at hvis HP nogensinde skulle gentage successen og lave en lignende kampagne, så ville hun nok overveje at involvere andre og flere forhandlere.

"Men en lignende kampagne er ikke noget, vi har på tegnebrættet foreløbig," siger hun.

Et af HP's primære mål med kampagnen har da også været at komme bredt ud blandt SMB-kunder.

"Dell er stærke på segmentet for små servere. Vores styrke er mere hos de store virksomheder. Så det er da klart, at det store formål for os er at skabe et footprint i low-end-markedet," slår hun fast.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect