Eksperter skændes om super-virus

Den nye super-virus Flame deler vandene. Trend Micro mener, at der er tale om et pr-stunt.

Artikel top billede

I denne uge kom historien om "det værste cybervåben nogensinde" - en meget stor og kompleks trojaner, Flame, som russiske Kaspersky Labs har opsporet i Mellemøsten. Men i sikkerheds-branchen er der delte meninger om Flame. En af de store antivirus-leverandører, Sophos, mener at Flame er en ganske ubetydelig trussel. Den har kun inficeret ganske få hundrede computere, og det skal sammenlignes med en trojaner som Flashback, der er fundet på mere end en halv million maskiner.

Nu melder Trend Micro sig til orde i et blog-indlæg med overskriften "Fighting the Flames" og her betegner man hele sagen som et pr-stunt fra Kaspersky Labs og FN-organisationen ITU, der har været overraskende skarp i sin omtale af trojaneren. ITU vil ligefrem sende "den mest alvorlige advarsel nogensinde" til verdens regeringer.

Der er fremsat påstande som "Flame er 20 gange mere kompleks end Stuxnet. Det vil tage 10 år at forstå den". Symantec har endda sammenlignet Flame med et atomvåben.

Det er sikkert, at Flame fylder 20-40 gange mere end Stuxnet, som allerede er en rimelig stor trojaner, men det skyldes primært at den slæber rundt på en tung ballast i form af biblioteker og et modul, der skal bruges til at afvikle Lua-scripts.

"Vi står med en stor blok af kode, som helt klart er unik i malware-sammenhæng, men ikke imponerende i sig selv. Malwaren bruger Lua, hvilket også er unikt, men det er ikke noget, som gør truslen værre. Flame har dog Bluetooth-funktionalitet ... Og så er det værd at nævne, at det er et værktøj og ikke et våben," skriver Trend Micros Rik Ferguson.

Han mener, at den eneste direkte sammenhæng mellem Stuxnet og Flame er det faktum, at den primært er fundet i Mellemøsten og at begge bruger det samme autorun-sikkerhedshul.

Trend Micro undrer sig også over, at konkurrenten Kaspersky Labs og ITU kommer med denne bombastiske udmelding kun få dage efter, at begge har annonceret et samarbejde i forbindelse med den kommende ITU Telecom World 2012 konference i Dubai. Her er det netop cybersikkerhed, der står højt på dagsorden.

Men det er ikke kun Kaspersky, der advarer mod Flame. Både Symantec, McAfee og Tofino bekræfter i deres analyse, at der er tale om en meget alvorlig og kompleks trussel.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland