Eksperter skændes om super-virus

Den nye super-virus Flame deler vandene. Trend Micro mener, at der er tale om et pr-stunt.

Artikel top billede

I denne uge kom historien om "det værste cybervåben nogensinde" - en meget stor og kompleks trojaner, Flame, som russiske Kaspersky Labs har opsporet i Mellemøsten. Men i sikkerheds-branchen er der delte meninger om Flame. En af de store antivirus-leverandører, Sophos, mener at Flame er en ganske ubetydelig trussel. Den har kun inficeret ganske få hundrede computere, og det skal sammenlignes med en trojaner som Flashback, der er fundet på mere end en halv million maskiner.

Nu melder Trend Micro sig til orde i et blog-indlæg med overskriften "Fighting the Flames" og her betegner man hele sagen som et pr-stunt fra Kaspersky Labs og FN-organisationen ITU, der har været overraskende skarp i sin omtale af trojaneren. ITU vil ligefrem sende "den mest alvorlige advarsel nogensinde" til verdens regeringer.

Der er fremsat påstande som "Flame er 20 gange mere kompleks end Stuxnet. Det vil tage 10 år at forstå den". Symantec har endda sammenlignet Flame med et atomvåben.

Det er sikkert, at Flame fylder 20-40 gange mere end Stuxnet, som allerede er en rimelig stor trojaner, men det skyldes primært at den slæber rundt på en tung ballast i form af biblioteker og et modul, der skal bruges til at afvikle Lua-scripts.

"Vi står med en stor blok af kode, som helt klart er unik i malware-sammenhæng, men ikke imponerende i sig selv. Malwaren bruger Lua, hvilket også er unikt, men det er ikke noget, som gør truslen værre. Flame har dog Bluetooth-funktionalitet ... Og så er det værd at nævne, at det er et værktøj og ikke et våben," skriver Trend Micros Rik Ferguson.

Han mener, at den eneste direkte sammenhæng mellem Stuxnet og Flame er det faktum, at den primært er fundet i Mellemøsten og at begge bruger det samme autorun-sikkerhedshul.

Trend Micro undrer sig også over, at konkurrenten Kaspersky Labs og ITU kommer med denne bombastiske udmelding kun få dage efter, at begge har annonceret et samarbejde i forbindelse med den kommende ITU Telecom World 2012 konference i Dubai. Her er det netop cybersikkerhed, der står højt på dagsorden.

Men det er ikke kun Kaspersky, der advarer mod Flame. Både Symantec, McAfee og Tofino bekræfter i deres analyse, at der er tale om en meget alvorlig og kompleks trussel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland