Ny krypto-forskning skal sikre skyen

Kan man regne uden at kigge på de data, man regner på? Det er et af emnerne, der skal diskuteres på krypterings-konference i Aarhus.

Artikel top billede

I weekenden og næste uge mødes topforskere inden for kryptologi på Aarhus Universitet for at diskutere den stigende efterspørgsel efter at dele hemmeligheder uden at røbe dem. Det lyder måske som et paradoks, men det såkaldte "multiparty computation" kan få stor betydning for dagens cloud-løsninger.

Det handler om at kunne regne uden at kigge på de data, man regner på. Med andre ord hvordan man kan udveksle data mellem interessenter, uden de ser andet end præcis det, de må.

"For 30 år siden var det svært at forestille sig, at dette kunne bruges til noget i praksis. Men med tiden har forskningen fundet så mange anvendelser, som jeg aldrig havde drømt om," siger datalogi-professor Ivan Damgaard, der også forsker i dette felt.

Teknologien Multiparty Computation - at regne på krypterede tal - startede ud som ren grundforskning i 1980'erne. I dag finder det praktisk anvendelse indenfor mange områder, fra sociale medier til supply chain management og cloud computing. Konferencen skal finde flere praktiske anvendelser.
 
"Det giver nye muligheder, at vi nu kan udføre de komplekse beregninger på sekunder og ikke på flere dage. Samtidig har globalisering åbnet for at mange virksomheder efterspørger, hvordan man kan udveksle data og styre præcis, hvad det er, man deler. Det er det feltet kan tilbyde," understreger Ivan Damgaard.

Kryptologi-forskergruppen på Institut for Datalogi i Aarhus var blandt de første, der fandt anvendelse for teorien i praksis. En af de forskere der var med i gruppen, Jakob Pagter, er senere gået med i en spin-off virksomhed fra forskningsprojekterne, Partisia, der udvikler løsninger baseret på Multiparty Computation, senest en elmarkedsplads.

Han håber, at teknologien på længere sigt bliver hurtig nok til at sikre cloudløsninger.
 
"Cloud tilbyder elasticitet, men for at de kan tilbyde det, mister kunden kontrollen over data. Det stiller krav til sikkerhed. Multiparty computation bliver aldrig hele løsningen, men det gør nogle ting mulige," siger Jakob Pagter.

Selvom dine data eksempelvis er placeret i et driftscenter i Brasilien, vil de altid være krypterede, og det giver en betydeligt bedre praktisk sikkerhed end med traditionelle løsninger.

De nationale og internationale topforskere mødes den 4.-8. juni i Aarhus. Konferencen afholdes på Aarhus Universitet, IT-parken Katrinebjerg af CFEM i samarbejde med det dansk-kinesiske Center for the Theory of Interactive Computation (CTIC) og Alexandra Instituttet.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,