Artikel top billede

Hovsa: Also Actebis og Tech Data bor på samme EM-hotel

Derfor stødte Also Actebis og Tech Data - begge med inviterede forhandlere - sammen i Kastrup Lufthavn her til morgen. Kommer de også til at sidde ved siden af hinanden til Hollands-kampen i morgen? Læs mere her.

Normalt er de benhårde konkurrenter.

Men når Danmark lørdag aften møder Holland i den første puljekamp ved fodbold-EM i den ukrainske by Kharkiv får to af landets største it-distributører, Tech Data og Also Actebis, et lidt utraditionelt indblik i, hvilke forhandlere, der har en høj stjerne hos konkurrenten.

Oprindeligt havde de to distributører hver for sig inviteret en stribe forhandlere og producenter med til Ukraine.

Men ifølge CRNs oplysninger har begge distributører ved skæbnens ugunst overladt den praktiske afvikling af arrangementet til rejsebureauaet Eventcom. Og ikke bare har rejseselskabet booket deltagerne på de to ture ind på det samme fly, som lettede fra København fredag morgen. De mange kanalfolk skal endda også overnatte på det samme hotel i Kharkiv.

Historien melder dog ikke noget om, hvorvidt de to rejseselskaber sidder på samme tribune under Holland-kampen, eller om UEFA af hensyn til sikkerheden kræver at de to grupper sidder adskilt.

Salgsdirektør hos Tech Data, Joen Rosenmeier, skal selv med på turen. Han fortæller, at man har inviteret i alt 27 forhandlere plus producenter som Samsung, Microsoft, HP, Cisco og GNNetcom med på turen. Tech Data oplyser i øvrigt, at man allerede i næste uge arrangerer en tilsvarende fodboldtur i samarbejde med producenten Dell.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra nordisk salgsdirektør Ole Eklund, som er fodboldturs-ansvarlig hos Also Actebis




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere