Nu kommer Atom-servere fra HP

HP var de første, som satsede stort på servere med ARM-chips. Nu vil HP også bruge Intels Atom-cpu i sine servere.

Artikel top billede

HP har indledt den næste fase i sit Project Moonshot, hvor målet er at reducere strømforbruget i verdens datacentre med 90 procent. I november sidste år startede den første fase, hvor HP præsenterede sine første servere med ARM-chips. Nu starter så den næste fase, og denne gang er det Intels Atom-processorer med kodenavnet Centerton, der skal bruges i server-modulerne.

Ligesom ARM-chippen er Atom også udviklet til mobile enheder med meget lavt strømforbrug. HP vil altså bruge de samme processorer til servere, som også findes i mobiltelefoner og andre små mobile enheder. De er optimeret til lavt batteriforbrug - og egner sig dermed også til servere, hvor strømforbruget også spiller en meget væsentlig rolle.

De første smartphones med Atom er netop kommet på markedet i Europa. Denne processor er Intels forsøg på at angribe ARM. En kamp, som altså også udspiller sig i serverrummet.

Der er dog tale om en særlig udgave af Atom, der er udviklet specielt til servere. Den indeholder to kerner og understøtter 64 bit, Intels hardware-virtualisering og ECC-hukommelse. Processorens strømforbrug (TDP) skulle ligge på 6 watt.

HP vil bruge Atom i en ny processor-neutral server-infrastruktur kaldet Gemini, som består af mange små servere. De enkelte servere deles om fælles komponenter som storage, netværks-interface, strømforsyning og køling. Det skulle betyde, at flere tusinde servere kan anbringes i et rack. I Redstone-platformen, der blev præsenteret sidste november, er der plads til 2.800 servere i et rack.

Ifølge HP er Gemini med Atom-processorer egnet til webservere, hosting og offline-analyse. Man kan så blande Atom-modulerne med chips fra andre producenter. HP er klar med de første test-systemer inden længe og salget skulle starte inden årets udgang.

Kampen om server-rummet

Der er meget på spil for Intel. I de gigantiske datacentre som Google, Apple, Amazon og andre internet-giganter har konstrueret spiller energiforbruget også en afgørende rolle - her er det typisk ikke prisen for hardwaren, der afgør om datacenteret er profitabelt, men derimod det totale strømforbrug. Og det kan sænkes betydeligt med ARM-processorer.

Intel leverer stadig 90 procent af alle processorer til servere - et marked, der har en værdi på mere end 60 mia kr. om året - men ARM satser på at få en bid af dette marked.

HP var de første, der kom med et kommercielt server-produkt baseret på ARM.

Foruden energiforbruget bliver pladsbehovet også mindre. Et ARM-baseret system til 1,2 mio. dollar med et halvt storage-rack, 41 kabler og 9,9 kilowatt strømforbrug kan levere den samme ydelse som et Intel-baseret server-system til 3,3 mio. dollar med 400 servere, 10 storage racks og 1.600 kabler samt et strømforbrug på 91 kilowatt, lovede HP dengang.

Men Atom-processoren skal bringe Intel på samme niveau som ARM. En kamp, som altså både udspilles i de mindste enheder - dem, vi har i lommen - og i de store talknusere, som holder skyen i luften og serverer data til de mobile smartphones og tablets.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS