Derfor er Nigeria-svindlerne så snot-dumme

Har du også undret dig over, hvorfor de såkaldte Nigeria-breve så åbenlyst bærer præg af at være fake?

Artikel top billede

En nigeriansk bankmand har brug for hjælp, og hvis du kan gøre ham en lille tjeneste, lover han til gengæld at overføre et tre-cifret millionbeløb til din bankkonto.

Du har sikkert også prøvet at modtage denne type mails, og undrende tænkt: "Hvor dumme er de folk, der hopper på den slags?" 

Selv om det måske virker ulogisk, kan der dog være en god grund til, at svindelbrevene er så idiotiske, at de færreste hopper i fælden.

Det er i hvert fald postulatet i en ny forskningsrapport, der er udarbejdet af en forsker ved navn Cormac Herley, der er ansat i Microsofts forskningsafdeling. 

Går efter de "dummeste"

Svindlerne er nemlig ikke ude på at snøre ComON-læsere og andre kritiske internetbrugere. Tværtimod. 

Og ifølge Cormac Herley vil denne type utroværdige mails da også blive ignoreret af de fleste, der kan finde ud af at bruge en søgemaskine eller har brugt internettet i lang nok tid til at have modtaget lignende mails før.

Ligesom folk, der har familie og venner med en smule indsigt, heller ikke vil hoppe i fælden.

Tilbage er de mest utrænede og uoplyste internetbrugere, og de er de ideelle ofre for svindleren.  

Ikke gratis at svindle

For selv om det er noget nær gratis for svindlerne at sende de mange e-mails ud, er selve svindelnummeret langt fra omkostningsfrit.

Den amerikanske forsker forklarer, at svindlerne som regel bliver nødt til at føre lange og tidskrævende mail-korrespondancer, før det lykkes at lænse offerets konto.

Med andre ord kan det være dyrt, hvis potentielle ofre hopper fra undervejs i svindlen, og derfor kan det bedst betale sig at sortere de kritiske internetbrugere fra i starten og udelukkende gå efter de allermest godtroende ofre.

Og derfor skriver svindlerne også ofte allerede i den første mail, at de kommer fra Nigeria, selv om det i sagens natur gør det betydeligt lettere at identificere dem som Nigeria-svindlere, skriver Cormac Herley i sin rapport, der netop har titlen "Why do Nigerian Scammers Say They are from Nigeria?".

Læs også:

Gaddafis rige enke lover danskere gratis guld

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job