Derfor er Nigeria-svindlerne så snot-dumme

Har du også undret dig over, hvorfor de såkaldte Nigeria-breve så åbenlyst bærer præg af at være fake?

Artikel top billede

En nigeriansk bankmand har brug for hjælp, og hvis du kan gøre ham en lille tjeneste, lover han til gengæld at overføre et tre-cifret millionbeløb til din bankkonto.

Du har sikkert også prøvet at modtage denne type mails, og undrende tænkt: "Hvor dumme er de folk, der hopper på den slags?" 

Selv om det måske virker ulogisk, kan der dog være en god grund til, at svindelbrevene er så idiotiske, at de færreste hopper i fælden.

Det er i hvert fald postulatet i en ny forskningsrapport, der er udarbejdet af en forsker ved navn Cormac Herley, der er ansat i Microsofts forskningsafdeling. 

Går efter de "dummeste"

Svindlerne er nemlig ikke ude på at snøre ComON-læsere og andre kritiske internetbrugere. Tværtimod. 

Og ifølge Cormac Herley vil denne type utroværdige mails da også blive ignoreret af de fleste, der kan finde ud af at bruge en søgemaskine eller har brugt internettet i lang nok tid til at have modtaget lignende mails før.

Ligesom folk, der har familie og venner med en smule indsigt, heller ikke vil hoppe i fælden.

Tilbage er de mest utrænede og uoplyste internetbrugere, og de er de ideelle ofre for svindleren.  

Ikke gratis at svindle

For selv om det er noget nær gratis for svindlerne at sende de mange e-mails ud, er selve svindelnummeret langt fra omkostningsfrit.

Den amerikanske forsker forklarer, at svindlerne som regel bliver nødt til at føre lange og tidskrævende mail-korrespondancer, før det lykkes at lænse offerets konto.

Med andre ord kan det være dyrt, hvis potentielle ofre hopper fra undervejs i svindlen, og derfor kan det bedst betale sig at sortere de kritiske internetbrugere fra i starten og udelukkende gå efter de allermest godtroende ofre.

Og derfor skriver svindlerne også ofte allerede i den første mail, at de kommer fra Nigeria, selv om det i sagens natur gør det betydeligt lettere at identificere dem som Nigeria-svindlere, skriver Cormac Herley i sin rapport, der netop har titlen "Why do Nigerian Scammers Say They are from Nigeria?".

Læs også:

Gaddafis rige enke lover danskere gratis guld

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen