Dyrt at bruge Mac: Rejseside lokker med lavere priser til pc-brugere

Ny e-handels-trend? En rejseside differentierer mellem Mac og pc og tilbyder dyrere hoteller til Mac-brugere.

Artikel top billede

Vil du gerne gøre et kup, når du handler på nettet?

Så kan det være, at du skal overveje at bruge en Windows-computer fremfor en Mac.

Det er i hvert fald en overvejelse, som kunder hos hotel- og rejsesiden Orbitz bør gøre sig.

Den amerikanske avis Wall Street Journal har gennemgået Orbitz' hoteludvalg fra både en Mac og en pc og har fundet frem til, at Mac-brugere får fremvist dyrere hoteller, end Windows-brugere gør.

11 procent dyrere på Mac

For eksempel viser en søgning på hotelovernatninger i Miami, at Mac-brugere bliver præsenteret for hoteller, der er 11 procent dyrere end Windows-brugere.

Wall Street Journals gennemgang viser dog også, at prisforskellene kan variere fra by til og by, og i flere byer får pc- og Mac-brugere fremvist nøjagtigt de samme hoteller.

Orbitz oplyser til Wall Street Journal, at virksomheden ganske rigtigt gennem flere måneder har arbejdet med at differentiere søgeresultatet, på baggrund af hvilket styresystem kunderne har. Men Orbitz understreger, at en Mac-bruger ikke vil komme til at betale mere for det samme værelse end en Windows-bruger. De bliver blot præsenteret for forskelligt sortiment, lyder forklaringen.

Differentieringen skyldes, at Orbitz har fundet ud af, at Mac-brugere i gennemsnit er villige til at betale mellem 120 og 180 kroner mere for en overnatning end Windows-brugere.

En undersøgelse fra it-analysehuset Forrester viser ligeledes, at en amerikansk Mac-bruger i gennemsnit har en husstandsindkomst, der er cirka 143.000 kroner (24.048 dollar) højere end en pc-bruger.

Ifølge Orbitz er arbejdet med at differentiere mellem Mac- og pc-brugere stadigvæk kun i en indledende fase, og søgeresultaterne på siden afhænger også af mange andre faktorer som eksempelvis din geografiske placering og din tidligere færden på siden.

Læs også:

Sådan får du dit drømme-hotel til den laveste pris  

Dyrere at handle på nettet med gammel browser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S