Artikel top billede

Dyrt at bruge Mac: Rejseside lokker med lavere priser til pc-brugere

Ny e-handels-trend? En rejseside differentierer mellem Mac og pc og tilbyder dyrere hoteller til Mac-brugere.

Vil du gerne gøre et kup, når du handler på nettet?

Så kan det være, at du skal overveje at bruge en Windows-computer fremfor en Mac.

Det er i hvert fald en overvejelse, som kunder hos hotel- og rejsesiden Orbitz bør gøre sig.

Den amerikanske avis Wall Street Journal har gennemgået Orbitz' hoteludvalg fra både en Mac og en pc og har fundet frem til, at Mac-brugere får fremvist dyrere hoteller, end Windows-brugere gør.

11 procent dyrere på Mac

For eksempel viser en søgning på hotelovernatninger i Miami, at Mac-brugere bliver præsenteret for hoteller, der er 11 procent dyrere end Windows-brugere.

Wall Street Journals gennemgang viser dog også, at prisforskellene kan variere fra by til og by, og i flere byer får pc- og Mac-brugere fremvist nøjagtigt de samme hoteller.

Orbitz oplyser til Wall Street Journal, at virksomheden ganske rigtigt gennem flere måneder har arbejdet med at differentiere søgeresultatet, på baggrund af hvilket styresystem kunderne har. Men Orbitz understreger, at en Mac-bruger ikke vil komme til at betale mere for det samme værelse end en Windows-bruger. De bliver blot præsenteret for forskelligt sortiment, lyder forklaringen.

Differentieringen skyldes, at Orbitz har fundet ud af, at Mac-brugere i gennemsnit er villige til at betale mellem 120 og 180 kroner mere for en overnatning end Windows-brugere.

En undersøgelse fra it-analysehuset Forrester viser ligeledes, at en amerikansk Mac-bruger i gennemsnit har en husstandsindkomst, der er cirka 143.000 kroner (24.048 dollar) højere end en pc-bruger.

Ifølge Orbitz er arbejdet med at differentiere mellem Mac- og pc-brugere stadigvæk kun i en indledende fase, og søgeresultaterne på siden afhænger også af mange andre faktorer som eksempelvis din geografiske placering og din tidligere færden på siden.

Læs også:

Sådan får du dit drømme-hotel til den laveste pris  

Dyrere at handle på nettet med gammel browser




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere