Dyrt at bruge Mac: Rejseside lokker med lavere priser til pc-brugere

Ny e-handels-trend? En rejseside differentierer mellem Mac og pc og tilbyder dyrere hoteller til Mac-brugere.

Artikel top billede

Vil du gerne gøre et kup, når du handler på nettet?

Så kan det være, at du skal overveje at bruge en Windows-computer fremfor en Mac.

Det er i hvert fald en overvejelse, som kunder hos hotel- og rejsesiden Orbitz bør gøre sig.

Den amerikanske avis Wall Street Journal har gennemgået Orbitz' hoteludvalg fra både en Mac og en pc og har fundet frem til, at Mac-brugere får fremvist dyrere hoteller, end Windows-brugere gør.

11 procent dyrere på Mac

For eksempel viser en søgning på hotelovernatninger i Miami, at Mac-brugere bliver præsenteret for hoteller, der er 11 procent dyrere end Windows-brugere.

Wall Street Journals gennemgang viser dog også, at prisforskellene kan variere fra by til og by, og i flere byer får pc- og Mac-brugere fremvist nøjagtigt de samme hoteller.

Orbitz oplyser til Wall Street Journal, at virksomheden ganske rigtigt gennem flere måneder har arbejdet med at differentiere søgeresultatet, på baggrund af hvilket styresystem kunderne har. Men Orbitz understreger, at en Mac-bruger ikke vil komme til at betale mere for det samme værelse end en Windows-bruger. De bliver blot præsenteret for forskelligt sortiment, lyder forklaringen.

Differentieringen skyldes, at Orbitz har fundet ud af, at Mac-brugere i gennemsnit er villige til at betale mellem 120 og 180 kroner mere for en overnatning end Windows-brugere.

En undersøgelse fra it-analysehuset Forrester viser ligeledes, at en amerikansk Mac-bruger i gennemsnit har en husstandsindkomst, der er cirka 143.000 kroner (24.048 dollar) højere end en pc-bruger.

Ifølge Orbitz er arbejdet med at differentiere mellem Mac- og pc-brugere stadigvæk kun i en indledende fase, og søgeresultaterne på siden afhænger også af mange andre faktorer som eksempelvis din geografiske placering og din tidligere færden på siden.

Læs også:

Sådan får du dit drømme-hotel til den laveste pris  

Dyrere at handle på nettet med gammel browser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job