Dyrt at bruge Mac: Rejseside lokker med lavere priser til pc-brugere

Ny e-handels-trend? En rejseside differentierer mellem Mac og pc og tilbyder dyrere hoteller til Mac-brugere.

Artikel top billede

Vil du gerne gøre et kup, når du handler på nettet?

Så kan det være, at du skal overveje at bruge en Windows-computer fremfor en Mac.

Det er i hvert fald en overvejelse, som kunder hos hotel- og rejsesiden Orbitz bør gøre sig.

Den amerikanske avis Wall Street Journal har gennemgået Orbitz' hoteludvalg fra både en Mac og en pc og har fundet frem til, at Mac-brugere får fremvist dyrere hoteller, end Windows-brugere gør.

11 procent dyrere på Mac

For eksempel viser en søgning på hotelovernatninger i Miami, at Mac-brugere bliver præsenteret for hoteller, der er 11 procent dyrere end Windows-brugere.

Wall Street Journals gennemgang viser dog også, at prisforskellene kan variere fra by til og by, og i flere byer får pc- og Mac-brugere fremvist nøjagtigt de samme hoteller.

Orbitz oplyser til Wall Street Journal, at virksomheden ganske rigtigt gennem flere måneder har arbejdet med at differentiere søgeresultatet, på baggrund af hvilket styresystem kunderne har. Men Orbitz understreger, at en Mac-bruger ikke vil komme til at betale mere for det samme værelse end en Windows-bruger. De bliver blot præsenteret for forskelligt sortiment, lyder forklaringen.

Differentieringen skyldes, at Orbitz har fundet ud af, at Mac-brugere i gennemsnit er villige til at betale mellem 120 og 180 kroner mere for en overnatning end Windows-brugere.

En undersøgelse fra it-analysehuset Forrester viser ligeledes, at en amerikansk Mac-bruger i gennemsnit har en husstandsindkomst, der er cirka 143.000 kroner (24.048 dollar) højere end en pc-bruger.

Ifølge Orbitz er arbejdet med at differentiere mellem Mac- og pc-brugere stadigvæk kun i en indledende fase, og søgeresultaterne på siden afhænger også af mange andre faktorer som eksempelvis din geografiske placering og din tidligere færden på siden.

Læs også:

Sådan får du dit drømme-hotel til den laveste pris  

Dyrere at handle på nettet med gammel browser

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job