Dyrt at bruge Mac: Rejseside lokker med lavere priser til pc-brugere

Ny e-handels-trend? En rejseside differentierer mellem Mac og pc og tilbyder dyrere hoteller til Mac-brugere.

Artikel top billede

Vil du gerne gøre et kup, når du handler på nettet?

Så kan det være, at du skal overveje at bruge en Windows-computer fremfor en Mac.

Det er i hvert fald en overvejelse, som kunder hos hotel- og rejsesiden Orbitz bør gøre sig.

Den amerikanske avis Wall Street Journal har gennemgået Orbitz' hoteludvalg fra både en Mac og en pc og har fundet frem til, at Mac-brugere får fremvist dyrere hoteller, end Windows-brugere gør.

11 procent dyrere på Mac

For eksempel viser en søgning på hotelovernatninger i Miami, at Mac-brugere bliver præsenteret for hoteller, der er 11 procent dyrere end Windows-brugere.

Wall Street Journals gennemgang viser dog også, at prisforskellene kan variere fra by til og by, og i flere byer får pc- og Mac-brugere fremvist nøjagtigt de samme hoteller.

Orbitz oplyser til Wall Street Journal, at virksomheden ganske rigtigt gennem flere måneder har arbejdet med at differentiere søgeresultatet, på baggrund af hvilket styresystem kunderne har. Men Orbitz understreger, at en Mac-bruger ikke vil komme til at betale mere for det samme værelse end en Windows-bruger. De bliver blot præsenteret for forskelligt sortiment, lyder forklaringen.

Differentieringen skyldes, at Orbitz har fundet ud af, at Mac-brugere i gennemsnit er villige til at betale mellem 120 og 180 kroner mere for en overnatning end Windows-brugere.

En undersøgelse fra it-analysehuset Forrester viser ligeledes, at en amerikansk Mac-bruger i gennemsnit har en husstandsindkomst, der er cirka 143.000 kroner (24.048 dollar) højere end en pc-bruger.

Ifølge Orbitz er arbejdet med at differentiere mellem Mac- og pc-brugere stadigvæk kun i en indledende fase, og søgeresultaterne på siden afhænger også af mange andre faktorer som eksempelvis din geografiske placering og din tidligere færden på siden.

Læs også:

Sådan får du dit drømme-hotel til den laveste pris  

Dyrere at handle på nettet med gammel browser

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS