Malware skjulte sig i app-butik i flere uger

Ny afsløring viser, at man ikke kan stole på software i de officielle app stores. En trojaner i Google Play blev først opdaget efter en halv måned.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Symantec har igen fundet malware i den officielle app-butik til Android-platformen, Google Play. Det usædvanlige er, at trojaneren har ligget i app-butikken i flere uger uden at blive afsløret som malware. Der er tale om to programmer, "Super Mario Bros" og "GTA 3 Moscow City", som er hentet mellem 50.000 og 100.000 gange.

Malwaren bruger altså navne fra populære spil for at få folk til at downloade softwaren. Men programmøren har flere tricks i ærmet. Trojaneren bruger en såkaldt "staged payload", hvor den første, harmløse del af programmet bliver uploadet til Google Play.

Når brugeren har hentet denne komponent, tager den selv kontakt til nettet og installerer en anden komponent fra Dropbox, som sender sms-beskeder til et dyrt betalingsnummer i Øst-Europa.

Det er så smart programmeret, at denne komponent afinstallerer sig selv når de dyre sms'er er sendt for at sløre sporene.

Google bruger ellers en automatisk proces kaldet Bouncer, som scanner efter malware, spyware og trojanere. Men Bouncer kan altså snydes ved at dele programmet i flere dele. I Apples App Store har man ikke samme problem. Her er der meget streng kontrol med alle apps.

Malware er et stigende problem på Android-platformen. Forleden blev det første Android-botnet opdaget.

Samtidig advarer Trend Micro om, at antallet af malware-applikationer til Android er steget fra 10.000 til 20.000 på en enkelt måned.

Styrelsen For It og Læring

Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS