Malware skjulte sig i app-butik i flere uger

Ny afsløring viser, at man ikke kan stole på software i de officielle app stores. En trojaner i Google Play blev først opdaget efter en halv måned.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Symantec har igen fundet malware i den officielle app-butik til Android-platformen, Google Play. Det usædvanlige er, at trojaneren har ligget i app-butikken i flere uger uden at blive afsløret som malware. Der er tale om to programmer, "Super Mario Bros" og "GTA 3 Moscow City", som er hentet mellem 50.000 og 100.000 gange.

Malwaren bruger altså navne fra populære spil for at få folk til at downloade softwaren. Men programmøren har flere tricks i ærmet. Trojaneren bruger en såkaldt "staged payload", hvor den første, harmløse del af programmet bliver uploadet til Google Play.

Når brugeren har hentet denne komponent, tager den selv kontakt til nettet og installerer en anden komponent fra Dropbox, som sender sms-beskeder til et dyrt betalingsnummer i Øst-Europa.

Det er så smart programmeret, at denne komponent afinstallerer sig selv når de dyre sms'er er sendt for at sløre sporene.

Google bruger ellers en automatisk proces kaldet Bouncer, som scanner efter malware, spyware og trojanere. Men Bouncer kan altså snydes ved at dele programmet i flere dele. I Apples App Store har man ikke samme problem. Her er der meget streng kontrol med alle apps.

Malware er et stigende problem på Android-platformen. Forleden blev det første Android-botnet opdaget.

Samtidig advarer Trend Micro om, at antallet af malware-applikationer til Android er steget fra 10.000 til 20.000 på en enkelt måned.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprisearkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ledende applikationsarkitekt til Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S