Hougesen om Atea-regnskab: Det kan vi gøre bedre

I takt med markedets opbremsning er også Ateas avancer nu skrumpet ind. Læs, hvor mange penge it-mastodonten skovlede ind i andet kvartal.

Artikel top billede

Selv om Atea fortsat skovler penge ind og giver konkurrenterne baghjul med længder, er tempoet dog også her bremset lidt op.

Atea har netop fremlagt regnskab for årets andet kvartal. Og koncerndirektør Claus Hougesen er ikke tilfreds.

"Det kan vi gøre bedre," sagde han på et pressemøde fredag morgen.

"Atea levede ikke op til sit potentiale i andet kvartal. Med vores størrelse på markedet skal vi gøre det bedre, men andet kvartal har været sværere end forventet."

Koncernen kommer da også ud af andet kvartal med et betydeligt lavere overskud end samme kvartal sidste år. Knap 154 millioner kroner bliver resultatet før skat for andet kvartal i 2012, hvilket er hele 16,9 procent mindre end andet kvartal 2011.

Til sammenligning er omsætningen i samme periode steget med knap otte procent til 5,3 milliarder kroner.

Billig hardware

Faldet i overskuddet trods stigende omsætning skyldes en lavere avance på de enkelte produkter. I regnskabet for andet kvartal skriver Atea:

"For fortsat at vinde markedsandele på hardwaremarkedet har Atea givet efter for prispresset ved at acceptere aftaler med en lavere avance."

Ideen er at tjene på de efterfølgende services.

"Vi har været aggressive i andet kvartal og er blevet ved med at vinde markedsandele, selvom det er et presset marked. Den tilgang har haft negativ indflydelse på avancerne, men øget salg af produkter vil føre til flere salg af services efterfølgende," siger Claus Hougesen.

Så til Danmark

Også i Danmark har Atea oplevet et fald i avancen. Fra en gennemsnitlig avance på 10,9 procent i andet kvartal i 2011 er avancen i de samme tre måneder i år faldet til 10,2 procent.

Det fald afspejler sig også i resultatet.

Atea Danmark har i andet kvartal omsat for halvanden milliarder kroner. Det er en fremgang på knap fem procent sammenlignet med samme kvartal sidste år. Det giver et resultat før skat på 44,5 millioner kroner, hvilket er en tilbagegang på seks procent i forhold til 2011.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S