Forskere skaber kunstigt øje

To forskere har udviklet et kunstigt øje, der kan give blinde mus deres syn tilbage. Nu skal det tilpasses til mennesker.

Artikel top billede

Nu har to amerikanske forskere knækket den kode, som nethinden i et museøje bruger til at sende informationer til hjernen. De har skabt en kunstig protese, der kan give et blindt dyr synet tilbage. Det næste skridt bliver nu at tilpasse denne teknologi til mennesker, så blinde kan komme til at se igen.

Nethindens sanseceller modtager lysinformationer og sender det videre til synsnerven, hvor informationerne bliver overført til hjernen. Her bliver det sat sammen til færdige billeder.

Hos mange blinde er det sansecellerne, der er beskadiget, men synsnerven er stadig intakt.

Hvis man kan sende de rigtige signaler til nerven - kodet på samme måde som det sker i sansecellerne - skulle det altså være muligt at genskabe synet.

Forskeren Sheila Nirenberg mener at blinde kan bære rundt på et form for visir, ligesom det kendes fra Star Trek. Et kamera i visiret sørger for at filme omgivelserne og en computerchip omdanner så signalet til en kode, som hjernen kan bruge til at danne det færdige billede.

Man kan sige, at syns-chippen og hjernen nu er i stand til at "snakke sammen".

"Det er en spændende tid. Vi er nu i stand til at genskabe synet i blinde mus, og vi bevæger os meget hurtigt frem mod at kunne gøre det samme i mennesker," fortæller forskeren i en pressemeddelelse.

Der er omkring 25 millioner mennesker over hele verden, som har mistet synet som følge af sygdomme i nethinden. Det er den gruppe, som måske nu kan få synet tilbage.

"Det er den første protese, der har potentialet til at give et normalt eller næsten normalt syn fordi den bruger koden," forklarer hun.

Mange forskergrupper forsøger at finde nye metoder til at stimulere cellerne i øjet og dermed genskabe synet. Men de mangler ét afgørende element.

"Det er ikke kun nødvendigt at stimulere et stort antal celler, men de skal også stimuleres med den rigtige kode - den kode som nethinden normalt bruger til at kommunikere med hjernen," siger forskeren.
 
De har udviklet et sæt af ligninger, som forvandler lysmønstre til samlinger af elektriske impulser. Disse ligninger er nu indbygget i en chip, som altså "taler" hjernens sprog og koder billeder så de kan sendes direkte til hjernen. Dermed er det første gang muligt at se normalt uden øjne.

Kromann Reumert

Legal Tech & AI Adoption Specialist

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job