Forskere skaber kunstigt øje

To forskere har udviklet et kunstigt øje, der kan give blinde mus deres syn tilbage. Nu skal det tilpasses til mennesker.

Artikel top billede

Nu har to amerikanske forskere knækket den kode, som nethinden i et museøje bruger til at sende informationer til hjernen. De har skabt en kunstig protese, der kan give et blindt dyr synet tilbage. Det næste skridt bliver nu at tilpasse denne teknologi til mennesker, så blinde kan komme til at se igen.

Nethindens sanseceller modtager lysinformationer og sender det videre til synsnerven, hvor informationerne bliver overført til hjernen. Her bliver det sat sammen til færdige billeder.

Hos mange blinde er det sansecellerne, der er beskadiget, men synsnerven er stadig intakt.

Hvis man kan sende de rigtige signaler til nerven - kodet på samme måde som det sker i sansecellerne - skulle det altså være muligt at genskabe synet.

Forskeren Sheila Nirenberg mener at blinde kan bære rundt på et form for visir, ligesom det kendes fra Star Trek. Et kamera i visiret sørger for at filme omgivelserne og en computerchip omdanner så signalet til en kode, som hjernen kan bruge til at danne det færdige billede.

Man kan sige, at syns-chippen og hjernen nu er i stand til at "snakke sammen".

"Det er en spændende tid. Vi er nu i stand til at genskabe synet i blinde mus, og vi bevæger os meget hurtigt frem mod at kunne gøre det samme i mennesker," fortæller forskeren i en pressemeddelelse.

Der er omkring 25 millioner mennesker over hele verden, som har mistet synet som følge af sygdomme i nethinden. Det er den gruppe, som måske nu kan få synet tilbage.

"Det er den første protese, der har potentialet til at give et normalt eller næsten normalt syn fordi den bruger koden," forklarer hun.

Mange forskergrupper forsøger at finde nye metoder til at stimulere cellerne i øjet og dermed genskabe synet. Men de mangler ét afgørende element.

"Det er ikke kun nødvendigt at stimulere et stort antal celler, men de skal også stimuleres med den rigtige kode - den kode som nethinden normalt bruger til at kommunikere med hjernen," siger forskeren.
 
De har udviklet et sæt af ligninger, som forvandler lysmønstre til samlinger af elektriske impulser. Disse ligninger er nu indbygget i en chip, som altså "taler" hjernens sprog og koder billeder så de kan sendes direkte til hjernen. Dermed er det første gang muligt at se normalt uden øjne.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job