Pas på når du modtager sms-beskeder på din iPhone

Et sms-sikkerhedsproblem i Apples mobile operativsystem iOS kan åbne for phishing-angreb.

Artikel top billede

Hvis du har modtaget en sms-besked fra banken på din iPhone, er der måske grund til at være på vagt. Denne blog advarer mod et sikkerhedshul i iOS, som betyder, at man kan forfalske afsenderen af sms'er.

Den såkaldte PDU-protokol, der bruges til sms-kommunikation, understøtter foruden det normale afsender-nummer også et såkaldte "reply to" nummer, altså det nummer, som modtagerens beskeder skal sendes tilbage til. De to numre behøver ikke være identiske.

Apple understøtter også denne funktion, men problemet er, at iOS automatisk viser "reply to" nummeret som afsender.

Det kan udnyttes ved at sætte et falsk "reply to" nummer, som f.eks. tilhører modtagerens bank eller en troværdig kontakt.

Blog-forfatteren pod2g har også frigivet et værktøj, der kan bruges til at sende sms'er med manipuleret afsender.

Apple har allerede reageret og henviser til, at der er tale om et generelt problem i selve sms-standarden. Samtidig henviser Apple til, at firmaets eget iMessage-system sørger for at kontrollere alle adresser.  

"En af begrænsningerne i sms er, at det tillader, at beskederne kan sendes med falske adresser til enhver telefon, så vi opfordrer kunderne til at være meget forsigtige, når de bliver henvist til et ukendt websted eller adresse over sms," skriver Apple i en kommentar til Engadget.

Men en mulig løsning kunne være at sørge for, at indholdet af begge felter - både det rigtige afsender-felt og "reply to" feltet - fremgår på telefonen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S