Pas på når du modtager sms-beskeder på din iPhone

Et sms-sikkerhedsproblem i Apples mobile operativsystem iOS kan åbne for phishing-angreb.

Artikel top billede

Hvis du har modtaget en sms-besked fra banken på din iPhone, er der måske grund til at være på vagt. Denne blog advarer mod et sikkerhedshul i iOS, som betyder, at man kan forfalske afsenderen af sms'er.

Den såkaldte PDU-protokol, der bruges til sms-kommunikation, understøtter foruden det normale afsender-nummer også et såkaldte "reply to" nummer, altså det nummer, som modtagerens beskeder skal sendes tilbage til. De to numre behøver ikke være identiske.

Apple understøtter også denne funktion, men problemet er, at iOS automatisk viser "reply to" nummeret som afsender.

Det kan udnyttes ved at sætte et falsk "reply to" nummer, som f.eks. tilhører modtagerens bank eller en troværdig kontakt.

Blog-forfatteren pod2g har også frigivet et værktøj, der kan bruges til at sende sms'er med manipuleret afsender.

Apple har allerede reageret og henviser til, at der er tale om et generelt problem i selve sms-standarden. Samtidig henviser Apple til, at firmaets eget iMessage-system sørger for at kontrollere alle adresser.  

"En af begrænsningerne i sms er, at det tillader, at beskederne kan sendes med falske adresser til enhver telefon, så vi opfordrer kunderne til at være meget forsigtige, når de bliver henvist til et ukendt websted eller adresse over sms," skriver Apple i en kommentar til Engadget.

Men en mulig løsning kunne være at sørge for, at indholdet af begge felter - både det rigtige afsender-felt og "reply to" feltet - fremgår på telefonen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S