Pas på når du modtager sms-beskeder på din iPhone

Et sms-sikkerhedsproblem i Apples mobile operativsystem iOS kan åbne for phishing-angreb.

Artikel top billede

Hvis du har modtaget en sms-besked fra banken på din iPhone, er der måske grund til at være på vagt. Denne blog advarer mod et sikkerhedshul i iOS, som betyder, at man kan forfalske afsenderen af sms'er.

Den såkaldte PDU-protokol, der bruges til sms-kommunikation, understøtter foruden det normale afsender-nummer også et såkaldte "reply to" nummer, altså det nummer, som modtagerens beskeder skal sendes tilbage til. De to numre behøver ikke være identiske.

Apple understøtter også denne funktion, men problemet er, at iOS automatisk viser "reply to" nummeret som afsender.

Det kan udnyttes ved at sætte et falsk "reply to" nummer, som f.eks. tilhører modtagerens bank eller en troværdig kontakt.

Blog-forfatteren pod2g har også frigivet et værktøj, der kan bruges til at sende sms'er med manipuleret afsender.

Apple har allerede reageret og henviser til, at der er tale om et generelt problem i selve sms-standarden. Samtidig henviser Apple til, at firmaets eget iMessage-system sørger for at kontrollere alle adresser.  

"En af begrænsningerne i sms er, at det tillader, at beskederne kan sendes med falske adresser til enhver telefon, så vi opfordrer kunderne til at være meget forsigtige, når de bliver henvist til et ukendt websted eller adresse over sms," skriver Apple i en kommentar til Engadget.

Men en mulig løsning kunne være at sørge for, at indholdet af begge felter - både det rigtige afsender-felt og "reply to" feltet - fremgår på telefonen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S