ComOFF: iPhone 5 er perfekt...til fotos af mad

Her er en satirisk salut til det madglade æblefolk, der elsker at tage fotos af deres fyldte tallerkener. Med iPhone 5 bliver det nemlig meget nemmere.

Artikel top billede

I øjeblikket arbejder storsvedende rygtesmede på at holde æblegryden i kog op til den forventede lancering af iPhone 5 senere på året.

Der bliver hvisketisket om ændret skærmstørrelse, 4G, mindre simkort og ny port til opladning.

Men den største nyhed i iPhone 5 bliver telefonens fantastiske evne til at tage billeder af mad!

I hvert fald hvis man skal tro en satirisk video på YouTube, der gør grin med æblefolkets begejstring for at tage fotos, af alt hvad de spiser, og dele dem med vennerne online.

I klippet fortæller en ultrabegejstret Apple-medarbejder om, at det nu er blevet meget nemmere at skyde fotos på små, mørklagte restauranter, da der kan skrues højt op for ISO-indstillingen på iPhone 5.

I øvrigt har telefonen taget gevaldigt på - faktisk ligner den pludselig et spejlreflekskamera...

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job