Advarsel: Derfor skal du slukke for Java

Så er der igen problemer med Java. Et sikkerhedshul gør det muligt at afvikle vilkårlig kode på computeren.

Artikel top billede

"Hvor farlig er Java?", spurgte ComON i en artikel fra april. Dengang havde Flashback-trojaneren netop sat fokus på sikkerheds-problemer med Java. Nu er den gal igen. Der er netop afsløret et meget alvorligt sikkerhedshul i Java 7, som betyder, at vilkårlig kode kan smugles ind på computeren, hvis man besøger en manipuleret webside.

Problemet findes i alle aktuelle browsere, og den eneste mulighed for at blokere for angreb er at deaktivere browserens Java plug-in. Det anbefales da også at slukke helt for Java, indtil der kommer en opdatering, som lukker hullet.

Ifølge Deep End Research bliver sikkerhedshullet allerede udnyttet til aktive angreb. Det bliver blandt andet brugt til at installere trojaneren Poison Ivy, der ligger på en server i Singapore.

Men efter at informationerne om sårbarheden er sluppet ud, ventes antallet af angreb at stige.

Nu ligger bolden hos Java-ejeren Oracle, som først kommer med sin næste regulære opdatering den 16. oktober. Det sker kun sjældent, at Oracle kommer med opdateringer uden for sin normale cyklus.

Problemet findes ikke i ældre Java-versioner, men det anbefales ikke at nedgradere til Java 6. Den gamle version indeholder nemlig en række andre åbne sikkerhedshuller.

Svært at slukke for Java

Hvis man følger anbefalingen og slukker for Java, risikerer man dog, at mange programmer ikke fungerer korrekt. Det gælder alle de programmer, som benytter Java Runtime Engine (JRE). Det er alt fra populære spil som Minecraft og Runescape til Adobe Creative Suite 5.5, OpenOffice (som bruger Java til databasen) og Cisco AnyConnect.  

I nogle tilfælde er det kun enkelte funktioner, der kræver Java, men man kan også risikere, at programmet slet ikke vil starte uden JRE.

Som danske brugere har vi et helt særligt problem. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en såkaldt Java-applet og kræver altså, at man har Java installeret på computeren.

Der har tidligere været kritik af sammenhængen mellem NemID og Java, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

NemID hævder selv, at den valgte Java-løsning er sikker. Men problemet ligger i, at det overhovedet er nødvendigt at have Java på sin computer for at bruge netbanken og andre tjenester.

En undersøgelse fra danske CSIS viste sidste år, at 37 pct. af alle inficeringer på Windows sker gennem Java JRE.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network