Advarsel: Derfor skal du slukke for Java

Så er der igen problemer med Java. Et sikkerhedshul gør det muligt at afvikle vilkårlig kode på computeren.

Artikel top billede

"Hvor farlig er Java?", spurgte ComON i en artikel fra april. Dengang havde Flashback-trojaneren netop sat fokus på sikkerheds-problemer med Java. Nu er den gal igen. Der er netop afsløret et meget alvorligt sikkerhedshul i Java 7, som betyder, at vilkårlig kode kan smugles ind på computeren, hvis man besøger en manipuleret webside.

Problemet findes i alle aktuelle browsere, og den eneste mulighed for at blokere for angreb er at deaktivere browserens Java plug-in. Det anbefales da også at slukke helt for Java, indtil der kommer en opdatering, som lukker hullet.

Ifølge Deep End Research bliver sikkerhedshullet allerede udnyttet til aktive angreb. Det bliver blandt andet brugt til at installere trojaneren Poison Ivy, der ligger på en server i Singapore.

Men efter at informationerne om sårbarheden er sluppet ud, ventes antallet af angreb at stige.

Nu ligger bolden hos Java-ejeren Oracle, som først kommer med sin næste regulære opdatering den 16. oktober. Det sker kun sjældent, at Oracle kommer med opdateringer uden for sin normale cyklus.

Problemet findes ikke i ældre Java-versioner, men det anbefales ikke at nedgradere til Java 6. Den gamle version indeholder nemlig en række andre åbne sikkerhedshuller.

Svært at slukke for Java

Hvis man følger anbefalingen og slukker for Java, risikerer man dog, at mange programmer ikke fungerer korrekt. Det gælder alle de programmer, som benytter Java Runtime Engine (JRE). Det er alt fra populære spil som Minecraft og Runescape til Adobe Creative Suite 5.5, OpenOffice (som bruger Java til databasen) og Cisco AnyConnect.  

I nogle tilfælde er det kun enkelte funktioner, der kræver Java, men man kan også risikere, at programmet slet ikke vil starte uden JRE.

Som danske brugere har vi et helt særligt problem. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en såkaldt Java-applet og kræver altså, at man har Java installeret på computeren.

Der har tidligere været kritik af sammenhængen mellem NemID og Java, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

NemID hævder selv, at den valgte Java-løsning er sikker. Men problemet ligger i, at det overhovedet er nødvendigt at have Java på sin computer for at bruge netbanken og andre tjenester.

En undersøgelse fra danske CSIS viste sidste år, at 37 pct. af alle inficeringer på Windows sker gennem Java JRE.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet